چهارشنبه, 5 آبان 1400
عنوان گروه خبري / آموزش .
  • ساعت : ۱۰:۷:۲۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۳/۰۸/۱۵ 
  • تعداد بازدید : 51314
  • کد خبر : ۲۲۵۵
چند پرسش و پاسخ از احكام دینی

بسم الله الرحمن الرحيم

يا صاحب الزمان (عج) ادركني

مجموعه پرسش و پاسخ

 

1- سوالات مربوط به احکام

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- آیا کسی که اهل کتاب باشد نجس شمرده می‌شود، و دست دادن با آنها با دست خیس اشکال دارد؟
پاسخ:
بله، کلاً سوای آنهایی که اسلام را قبول دارند با هر کسی که بخواهید دست بدهید، دست‌‌تر باشد، نجس است. بدون استثناء ارمنی، بودایی، و هر دینی به غیر از اسلام‌. کافر کلاً نجس است. تا زمانی اینها ارزش داشتند که پیامبر بعدی برایشان نیامده بود. مثلاً ملت موسی (ع) تا زمانی که عیسی (ع) نیامده بود، ارزش داشتند. همین که عیسی (ع) آمد دیگر بایستی همه تسلیم عیسی (ع) بشوند. ملت عیسی (ع) تا زمانی ارزش داشتند که هنوز رسول الله (ص) نیامده بود. کلاً دین اسلام یک دین جهانی است و رسول الله (ص) آخرین پیامبر است، باید همه به ایشان ایمان بیاورند. هر کسی قبول نداشته باشد نجس است. خود مسلمان‌هایی هم که رسول الله (ص)، قرآن و مولا علی (ع) را قبول دارند، حتی اگر یک آیه را قبول نداشته باشند کافر و نجس‌اند.

2- آیا لوازمی‌که به صورت قسطی خریداری می‌شود از نظر شرعی اشکال دارد؟
پاسخ:
اقساط خریدن هیچ چیزی اشکال شرعی ندارد. به شرطی که لازمۀ زندگی باشد، و خودتان را فدای آن نکنید.

3- آيا ماهي كه از آب گرفته شود بايد خودش بميرد يا همان موقع كه زنده است مي‌شود آن را كشت؟ چون در بعضي ماهي فروشي‌ها ديده‌ام كه نمي‌گذارند ماهي خود بميرد و زود آن را مي‌كشند.
پاسخ:
اگر ماهی در آب بمیرد، نجس نیست ولی خوردنش هم صلاح نیست. اما اگر بیرون از آب بمیرد اشکالی ندارد. اینهایی که با ضربه می‌کشند کار ظالمانه‌ای انجام می‌دهند.

4- آيا درهنگام غسل بايد به تمام بدن دست کشيد؟
پاسخ:
قبل از غسل بايد بدن را کامل با صابون شست، تا هيچ گونه چربی و کثيفی نداشته و کاملاً تميز باشد. آن موقع اشکالی ندارد اگر به همه جای بدن هم دست نکشيد. البته آب بايد به همه جاي بدن حتي سوراخ گوش و ناف برسد. ولی قبل از آن که کامل و تميز خود را شسته باشيد، هر چقدر هم دست بکشيد، وقتی بدن تميز نباشد فايده‌ای ندارد و غسل شما اشتباه است.

5- به چه علت شطرنج حرام است؟ آيا اگر به قصد برد و باخت هم نباشد حرام است؟
پاسخ:
من فقط دو جمله خدمت شما عرض می‌کنم: 1) هر چیزی که خدا و ائمه اطهار (ع) فرموده‌اند حرام است، حرام است. 2) هیچ آدم عاقل و فهمیده‌ای چندساعت وقت خود را صرف این نمی‌کند که مثلاً سرِ الاغ را با گاو عوض کند، یا سر سگ را با خرس عوض کند. در جواب سوال دومتان، حرام است.

6- چگونه غذای شبهه و حرام را از حلال تشخيص بدهيم؟
پاسخ:
در اين مسائل کنجکاوی نکنيد. خودتان در کارهايتان خلاف و حرام نباشد. مگر اينکه فعل حرامش بر شما معلوم بشود.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

7-پولی که در بانک می گذاریم اگر بدانیم که به این پول سود می دهند ولی نیت ما اخذ سود نباشد و نیت اصلی پس انداز باشد، آیا این سود که می گیریم حرام است؟

پاسخ:
نه، همان قدر که پول را در بانک می گذاری برای پس انداز و هیچ قصدی برای این نداری که چقدر سود می دهند، هیچ اشکالی ندارد.

8-در غسل جنابت طبق احکام نباید حتی یک مو از بدن خشک بماند. این امر باعث شده که هر بار برای غسل جنابت به حمام می روم حداقل یک ساعت و بعضاً بیشتر مشغول غسل شوم که موجب اسراف زیاد آب می گردد. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:
نه، شما بسیار اشتباه می کنی. آنچه در رساله ها هست که "نباید به اندازه یک مو بدن نشسته بماند." و شما می گویید برای آن زمانی بود که آب لوله کشی درخانه ها نبود. طرف می خواست با یک مقدار کم آب غسل کند و آب به همه جای بدنش برسد. مثلاً طرف می رفت داخل لگن می نشست و بعد آرام آرام روی سر و گردن به نیت غسل جنابت آب می ریخت و دست می مالید. الآن که شما دوش را باز می کنید و با سرعت آب روی شما ریخته می شود، آب می آید و دیگر مطمئن هستی که آب به تمام بدنت رسیده. فقط سعی کن که بدنت چرب و کثیف نباشد، و یا مانعی روی بدنت نباشد که آب به بدنت نرسد. اگر زود به زود حمام می روید با یک دست لیف که می زنید بدنتان تمیز شده، و آب دوش که می آید دیگر تمام شد.


9-آیا این حکم که "در غسل نباید حتی به اندازه یک مو از بدن نشسته بماند." فقط برای غسل جنابت است یا برای کلیه غسل ها؟

پاسخ:
آن غسلی که برای ما مهم تر است، غسل جنابت است. البته تمام غسل ها محترم اند. ما باید تمام غسل ها را درست انجام بدهیم. فقط سعی کن که بدنت چرب و کثیف نباشد و یا مانعی روی بدنت نباشد که آب به بدن نرسد. یا داخل استخر هم می روی آب به همه جای بدنت برسد.

10-اینکه در رساله نوشته شده غسل جنابت به خودی خود مستحب است ولی برای نماز خواندن واجب، یعنی زمانی که شخص جنب می شود غسل بر او واجب نمی شود تا هنگام اقامه نماز برسد؟ چنانچه شخص بلافاصله بعد از جنابت بخواهد غسل کند به نیت مستحبی غسل کند یا به نیت غسل واجب؟

پاسخ:
مثلاً شما 9 صبح شد و بلند شدی و جنب شده ای، تا ظهر نشده این غسل واجب نیست، ظهر که شد حالا که می روی حمام غسل می کنی و می گویی به نیت "قربة الی الله".

 

11- آيا سودی که بانك می دهد حرام است؟
پاسخ:
اگر پول را برای پس انداز در بانک بگذارند و آنها خودشان یک سودی بدهند ایرادی ندارد، ولی اگر برای سود می گذارند اشکال دارد.

 

12- آيا غسل كردن با دوش متحرك كه به وسيله يك شيلنگ به شير حمام وصل شده صحيح مي باشد؟ در صورتي كه شستن از پايين به بالا انجام گيرد چگونه مي باشد؟

پاسخ:
غرض از غسل كردن اين است كه آب بايد به همه جاي بدن برسد، چه با دوش، چه با دوش متحرك و چه با كاسه. اما همه اش بايد از بالا به پايين باشد و بايد يقين پيدا كنيم كه آب غسل به همه جاي بدن رسيده است.

13- در مورد تقلید آیا حتماً باید از یک مرجع تقلید کنیم؟

پاسخ:
نه، انسان باید 1) یا خودش مجتهد باشد. 2) یا از یک مجتهد تقلید بکند. 3) یا خودش از راه احتیاط بتواند امور زندگی را بگذراند.

14- ما اگر مالي را پيدا نموديم چه وظيفه اي داريم؟ آيا مي شود آن را فروخت و پول آن را از طرف صاحبش انفاق كرد؟

پاسخ:
حالا یا مال است یا پول، چیزی که نشانی دارد به وسیله نشانی می شود آن را شناخت. آن مال را پیدا کردید یک مدتی صبر کنید. مثلاً به کاسب محل بسپرید که همچین شیء یا پولی پیدا شده، هر کس نشانه اش را بدهد به او تحویل می دهیم. لااقل 40 روز صبر کنید. اگر صاحبش پیدا نشد، شما می توانی آن مال را بفروشید و به نیت آن شخص خرج کنید و ثواب خوبی هم به شما می دهند.

 

1-1- نماز و روزه

1-آيا برای پيشواز ماه رمضان می‌توان نيت قضا کرد؟
پاسخ:
بله، می‌توانيد نيت قضا بکنيد. می‌توانيد حتی اگر روزه قضا هم نداريد، به نيت قضا بگيريد. در اين صورت اگر در بچگی يا بزرگسالی روزه‌تان ايرادی داشته و يا باطل شده و متوجه نبوديد، به جای آن حساب می‌شود.

2- کسی که قضای نماز واجب به گردن دارد، اگر نماز مستحبی بخواند، ثواب می‌برد يا خير؟
پاسخ:
اول بايد نماز قضا را بخواند، بعد از آن نمازهای مستحبی را. و بداند که اگر قضای نمازهاي واجب را بجا بياورد، ثواب نمازهايش را خواهد برد.

3-آيا اگر قبل از ظهر برای روزه مستحبی نيت کنيم، روزه صحيح است؟
پاسخ:
بله، اگر روزة مستحبی است و تا قبل از اذان مغرب چيزی نخورده باشيد و همان موقع نيت کنيد، روزه‌تان درست است. اگر روزۀ قضای واجب داريد، تا قبل از اذان ظهر چيزی نخورده باشيد و همان موقع نيت کنيد، روزه‌تان درست است. برای امور مستحبی زياد خودتان را خسته و ناراحت نکنيد، مهم آن است که تمام امور برای رضای خدا باشد.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
4- بعضي اوقات ناخواسته حالتي بر من حاكم مي‌شود كه نماز صبحم ناخواسته قضا مي‌شود و مرا عصبي مي‌كند، چه كنم؟
پاسخ:
شب می‌خواهید بخوابید همان که داخل رختخواب رفتید "یک حمد و سه قل هو الله" برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بخوان. از ایشان بخواه جان مادرت فاطمه (س) من را برای نماز صبح حتماً یاری کن بیدار شوم. بعد هم یک ساعت زنگ دار کنارت بگذار، نیم ساعت سه ربع مانده به آفتاب زنگ بزند. همان که زنگ زد سریع از جایت بپر. دوبار که این طوری بلند شوی دیگر عادت می‌کنی. ولی "یک حمد و سه قل هو الله" را حتماً بخوانید تا خدا یاریتان بکند. از طرف دیگر هر وقت نمازتان قضا شد و عصبی شدید، وقتی شیطان بفهمد که شما این قدر ناراحت شده‌اید می‌گوید: اگر من می‌دانستم آن قدر برای قضا شدن نماز صبح ناراحت می‌شوی خودم بیدارت می‌کردم.

5- بعد از نماز بیشتر مواقع شک می‌کنم که آیا نماز را صحیح و با حضور قلب خوانده ام یا نه. از کجا بفهمم نمازم درست بوده است؟
پاسخ:
شما هر کاری را انجام می‌دهی برای رضای خدا انجام بده، نه برای اینکه لذت ببری و یا ثواب ببری. هیچ وقت به این شک‌ها و فکرها اعتنا نکن. کار برای خدا باشد، مورد قبول خدا هم می‌شود.

6- چه کنيم به نماز شب راغب شويم؟
پاسخ:
برای هر کاری دو چيز بايد داشته باشيم:
1. توسل به خدا، از خدا بخواهيم که به ما توفيق خواندن نماز شب بدهد.
2. کوشش و پشتکار.
ديگر اينکه اول نماز شب را بخوانيد بعد بخوابيد. چون اگر بخوابی بعد بخواهی بلند بشوی و بخوانی نمی‌توانی، شيطان نمی‌گذارد، اول بخوان بعد بخواب. کل نماز شب 20 دقيقه طول می‌کشد.


7-  بفرماييد چه كارهايي را بكنيم تا نمازمان مورد قبول خداوند باشد.
پاسخ:
نماز مورد قبول خداوند هست. منتها شما عبادت‌ها را برای خدا انجام بده. برای مزد و رفتن به بهشت، و ترس از جهنم نباشد. قبل از نماز سه بار "اعوذ بالله من الشيطان الرجيم" بگو، سه تا صلوات بفرست و سه بار "يا صاحب الزمان ادرکنی" بگو.

8- اينجانب متاسفانه در نماز و مناجات خود لذت کافی را نمی‌برم. لطفاً در اين مورد مرا راهنمايی فرماييد.
پاسخ:
شما تمام امور عبادی را برای خدا انجام بده، به بهترين وجه از دوستان خدا هستيد. و بهترين مزد را در دنيا و آخرت می‌گيريد. کار فقط برای خدا باشد. برای لذت و عشق نباشد، برای خدا باشد.
تو بندگی چو گدايان ز بهر مزد مکن
که خواجه خود روش بنده پروری داند


9- دليل قضا شدن نماز به خصوص نماز صبح چيست؟
پاسخ:
دو چيز، يکی تنبلی و بی تفاوتی، دوم لقمه حرام.

10- آیا در قنوت نماز می‌توان دعای فرج را خواند؟
پاسخ:
بله می‌شود خواند. یکی از بهترین جاهای خوب است که دعای فرج را می‌توان خواند.

11-شخصی می‌پرسد که آيا مي‌تواند نماز را به علت ندانستن و ياد نگرفتن زبان عربي به زبان فارسي بخواند؟
پاسخ:
نه، هيچ کاری ندارد. يک روز، دو روز از روی خود کلمات نماز را تمرين کند، می‌تواند نماز بخواند. دستوری برای به فارسی خواندن نماز نداريم. اما قرآن را می‌توانيد تهيه کنيد و به فارسی بخوانيد.

12- اگر پدر انسان كافر بود آيا خواندن نماز قضای پدر باز هم بر پسر بزرگ تر واجب است؟
پاسخ:
کسی که کافر است و عمداً نماز نخواند بر پسر بزرگش واجب نيست، ولی پسر می‌تواند لطف کند با پول پدرش برايش نماز و روزه بخرد.

13- اينجانب در نمازهای خود دچار وسواس هستم. آيا نمازم صحيح می‌باشد؟
پاسخ:
هر وقت می‌خواهيد مشغول نماز شويد، اول سه بار "اعوذ بالله من الشيطان الرجيم" و سه بار "يا صاحب الزمان ادرکنی" بگوييد، بعد مشغول نماز بشويد. بدانيد اين وسوسه ها دائم هست. شما به آن توجه نکن، که توجه زياد به وسوسه انسان را بی‌دين می‌کند.

14- آيا گفتن صلوات در ركوع و سجده ايراد ندارد؟ و اگر هنگام نماز نام حضرت رسول (ص) آمد بايد صلوات بفرستيم يا نه؟
پاسخ:
يکی از عواملی که سبب قبولی طاعات می‌شود، صلوات است. چه خوب است که بعد از خواندن ذکر رکوع و سجود صلوات بفرستيد. درجواب سوال دومتان، در هرحالی که هستيد نام مبارک آقا رسول الله (ص) آمد بايد صلوات بفرستيد، در نماز و حتی در دستشويی.

15- سال پيش كه روزه‌هاي قضایم را گرفته‌ام كفاره روزه‌ها را نداده‌ام، حالا بايد چگونه آن را محاسبه كنم؟
پاسخ:
وقتی که روزه‌هایت را گرفتی دیگر کفاره ندارد. اگر باز هم بدهکاری تا ماه رمضان بعدی اگر بگیری باز هم کفاره ندارد.

16- اگر تشهد در نماز فراموش شد چه كنيم؟
پاسخ:
بايستی فراموش نشود، ولی اگر فراموش کرديد، بعد از نماز بلادرنگ نيت‌کنيد و تشهد بگوييد و يک سلام بدهيد و دو تا سجده سهو هم به جا بياوريد، و درسجده ذکر "بسم الله و بالله اللهم صل علی محمد و آل محمد" را بگوييد.

17- آيا کسی که نماز و روزه قضا دارد می‌تواند نماز و روزه مستحب انجام دهد؟
پاسخ:
کسی که نماز و روزه قضا دارد می‌تواند مستحبی را انجام دهد ولی چرا اين کار را می‌کنيد. يک دفتر برداريد هر وقت نماز و يا روزه مستحبی خوانديد يا گرفتيد، از آن چند سالی که قضا شده کم کنيد. وقتی شما به نماز و روزه قضا شده‌ات برسی ثواب هر دو را برده‌ای. يعنی ثواب آن نماز و روزه مستحبی را هم که می‌خواستی بگيری برده‌ای.

18- من دانشجويی در شهرستان هستم و پس از دو سال متوجه شده‌ام که جهت قبله‌ای که ما به سمت آن نماز می‌خوانديم اشتباه بوده، حکم نماز ما چيست؟
پاسخ:
آنکه اشتباه خواندی، مسببش کسانی هستند که قبله را به شما خوب نشان نداده‌اند. ان‌شاء‌الله نمازتان قبول است. چون يکی از دستورات نماز قبله شناسی است.

19- حکم نماز خواندن با لباس، پارچه یا اجناسی که قسطی می‌خریم چیست؟
پاسخ:
اشکالی ندارد می‌توانید نماز بخوانید. به شرط آن که به وقتش پولش را بدهید. اگر پول را ندهید اصلاً نماز ندارد.

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

20-ما هفت نفر در یک خانۀ دانشجویی هستیم و آنها می گویند که نماز را به جماعت بخوانیم و می خواهند پشت سر من نماز بخوانند. نظر شما چیست؟

پاسخ:
نماز جماعت نظری نیست، یک نفر را قبول دارید که نمازش درست است، منظور طرز خواندن نماز اوست، پشت سرش می خوانید و ثواب می برید.

21- مي خواستم بدانم بوييدن گل در ماه مبارك رمضان مشكل دارد؟

پاسخ:
هیچ کار خوبی نیست.

 

22- در مورد شيوه ادا كردن نماز و نحوۀ وضو گرفتن، ما شيعيان با استناد به چه چيزي مثلاً از مهر استفاده مي كنيم يا با دستان باز نماز را به جا مي آوريم؟ با توجه به اينكه اهل تسنن نیز مدعي پيروي از سنت حضرت رسول (ص) هستند. لطفاً جهت رفع هر گونه ابهام توضيح عنايت فرمایيد.

پاسخ:
ابهامی ندارد، در قرآن می فرماید بر خاک پاک سجده کنید. چون همه جا این خاک پاک همراه ما نیست، (مثلاً در خانه فرش پهن است.) ما همیشه یک تکه خاک پاک همراهمان داریم به نام مهر که رویش نماز می خوانیم. و دیگر اینکه با دست به سینه نماز خواندن، همان مسئله ای است که بعد از رسول الله (ص) در آورده اند. در مورد وضو همان طور که ما وضو می گیریم است جز این نیست. حالا علمای آنها می گویند آن طوری و علمای ما می گویند این طوری وضو بگیرند.

 

23- اگر کسی در سال های قبل روزه های زیادی را نگرفته باشد (عمداً یا سهواً) و اکنون نیز توانایی گرفتن روزه های قضا را ندارد، چقدر باید کفاره بدهد؟

پاسخ:
اولاً توبه کند که اگر عمدی روزه نگرفته باشد، و اگر نتواند روزه بگیرد باید حساب کند چقدر روزۀ قضا دارد، روزی 150 تومان کفاره بدهد.

 

24- شغل من مکانیکی است و همیشه دست هایم کثیف است. برای پاک کردن آن در هنگام وضو بسیار تلاش می کنم و بسیار اذیت می شوم ولی همچنان در بعضی از نقاط دستم آلودگی باقی می ماند. می خواهم بدانم که چه کار باید بکنم؟

پاسخ:
همان قدر که شما برای وضو مثلاً دستت را با نفت یا بنزین و یا تینر پاک می کنی و بعد با صابون می شویی دیگرخوب است و ان شاءالله درست است.

25- در هنگام وضو ناخن می تواند چقدر بلند باشد که وضو صحیح باشد؟

پاسخ:
مهم نیست ناخن چقدر بلند و کوتاه است، مهم این است که زیرش تمیز باشد و آب به زیر آن برسد.

 

1-2- خمس و زکات

1- آيا اجناس استفاده نشده (مانند رختخواب، ظروف داخل ويترين، لباس پوشيده نشده و پارچه ندوخته) خمس دارد؟
پاسخ:
شما برای پرداخت خمس بايد روزی را در سال تعيين کنيد. اگر تا آن روز و قبل از آن ده ميليون تومان هم به دست آورديد و خرج شد، خمس ندارد. اما هرچقدر که در روز معين مانده بود، خمس دارد.
اگر پارچه ندوخته را يک قيچی بزنيد، و لباس و ظرف را يک بار استفاده کنيد، هيچكدام خمس ندارند. علاوه بر آن هديه نيز خمس ندارد. فقط در صورتی که هديه دهنده اهل خمس دادن نباشد، يک پنجم مبلغ هديه را کفاره دهيد، تا پاک شود. بهتر است لباس و وسايل نماز از جايی باشد که يقين داريد خمس آن داده شده است.

 

2- آيا اگر پولی را در بانک به حساب قرض الحسنه بگذاريم به آن خمس تعلق می‌گيرد؟
پاسخ:
هر پولی که مال شما باشد و سال به آن بخورد، فقط يک بار خمس به آن تعلق می‌گيرد و با پرداخت خمس، تا آخر عمر ديگر به آن پول خمسی تعلق نمی‌گيرد.

3-آيا می‌توان خمس مال ( منظور سهم سادات از کل خمس متعلقه می‌باشد.) را بطور مستقيم به سيدی که وضعيت خوبی ندارد و بسيار مستمند است پرداخت کرد؟
پاسخ:
در صورتي که اولاً آن فرد واقعاً مستحق باشد و ثانياً اهل نماز باشد، جايز است. چرا که اگر اهل نماز نباشد، معلوم نيست آن پول را در چه راهی صرف کند.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
4- خمس را چگونه محاسبه كنيم؟
پاسخ:
کل زندگیتان که با آنها زندگی می‌کنید خمس ندارد، یعنی فرش، لباس، لوازم زندگی و ... خمس ندارد. اما آن پولی که نقد است و برای خودتان است یا مثلاً برنج، روغن یا پارچه بریده نشده‌اي كه هست، اینها خمس دارد. اینها را که من می‌گویم همین الآن حساب می‌کنید مثلاً 500 هزار تومان است. یک پنجم آن می‌شود 100 هزار تومان، همین که رد کردید، زندگیتان پاک و تمیز است. بعد هم یک جایی آن را یادداشت کنید 400هزار تومان سرمایه خالص. سال‌های بعد حساب می‌کنید اگر همین 400هزار تومان باشد به آن خمس نمی‌خورد. چون خمس یک دفعه به مال می‌خورد. اما اگر از آن 400هزار تومان بالاتر زد مازاد به آن خمس می‌خورد.

5- من که در منزل شخصی از فامیل اجباراً غذا می‌خورم، چون مي‌دانم آن شخص خمس نمي‌دهد صدقۀ غذا خورده شده را پرداخت مي‌كنم. از نظر شما این كار چه حكمي‌دارد؟
پاسخ:
اولاً ما نمی‌دانیم خمس به آن شخص می‌خورد یا نه. یک وقت خودش می‌گوید من خمس نمی‌دهم و قبول ندارم. یک وقت نه، خودش هیچ چیزی نمی‌گوید، اما نمی‌توانیم بگوییم خمس به او تعلق می‌گیرد. کلاً شما غذا می‌خورید، حساب می‌کنید. مثلاً به اندارۀ دو هزار تومان غذا خوردید چهارصد تومان می‌دهید. دیگر کارت را انجام دادی و هم ثواب می‌بری و گرفتار هم نیستید.

6- آیا مي‌شود پول خمس را خودمان در راه خدا خرج كنيم؟ مثلاً جلسه بگيريم، اطعام بدهيم؟
پاسخ:
نه، پول باید به دست مستحق واقعی برسد. کسانی که واقعاً مستحق هستند. البته حتماً مؤمن و اهل نماز باشند.

7- آيا مي‌شود زكات جو را به صورت پول بپردازيم؟ و اين كه به چه كسي بدهيم، و اگر كسي را پيدا نكرديم مي‌توانيم به شما بدهيم؟
پاسخ:
بله، پولش را بدهيد بهتر است. اختيار پول به دست شماست. به هر كه و هر کجا که صلاح دانستيد بدهيد.

8- آيا خوردن از مال كسي كه نمي‌دانيم خمس مال خود را مي‌دهد يا نه درست است؟
پاسخ:
دراين موضوع کنجکاوی نکنيد، مگر اينکه با لفظ خودش بگويد من خمس را قبول ندارم.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2
9-در مورد نحوه پرداخت پولی که به عنوان خمس باید بدهیم، آیا این پول باید حتماً دو قسمت شود، یعنی سهم سادات و سهم امام؟

پاسخ:
نه… آن کسی که خمس را به او می دهی اگر قبولش دارید وقتی پول را به او می دهی او خودش وظیفه اش را می داند. شما همان قدر که خمس مالت را به آن کسی که قبول داری می دهی، دیگر او خودش می داند. حالا اگر به کسی نمی دهی و خودت می خواهی خمس را بدهی، سهم سادات را می دهی و سهم عام را هم می دهی.

10-شما فرموده اید که پول خمس را می توان کم کم یعنی قسطی داد. آیا در این مورد چگونگی پرداخت بستگی به نظر شخص دارد؟ مثلاً کسی که یک میلیون تومان باید خمس بدهد هم می تواند در10ماه ماهیانه یک صد هزار تومان پرداخت کند و هم مثلاً ماهیانه بیست هزار تومان بدهد تا اینکه تسویه کند؟

پاسخ:
نه، شما آن طوری که می توانی ماه به ماه، هفته به هفته این دِین را از گردن خودتان رد کنید و طوری باشد که تا سال آینده خمس مالت را داده باشی. اما آمدیم تا سال دیگر خمسی ات 200 هزار تومان ماند، باید آن را با پول خمس امسالت با هم جمع کرده و حساب کنی و بدهی.

11- در ميهماني ها اگر شك كنيم كه مال طرف اشكال دارد و يا اگر بدانيم كه خمس نمي دهد وظيفه چيست؟
پاسخ:
در درجه اول کنجکاوی کار درستی نیست، اما حالا اگر به یقین رسیدی خمس نمی دهد، یا درآمد او از راه خلاف است یک طوری که مردم متوجه نشوند کم بخور بعد یک چیزی ردِ مظالم بدهید، یا یک احسانی بکنید.

 

12- آیا به پولی که برای جهیزیه جمع شده است خمس می خورد؟

پاسخ:
نه، اگر برای جهیزیه است خمس نمی خورد.

 

13- من جوانی هستم که در حال تحصیل می باشم و از پدرم پول می گیرم و منبع درآمدی ندارم. پول ها را کم کم پس انداز کرده ام، می خواستم بدانم به این پول خمس می خورد؟

پاسخ:
پولی است که به شما بخشیده شده. ولی شما اگر پدرتان اهل خمس است و اینها را قبول دارد که احتیاجی نیست. اگر نه اهل خمس و این کارها نیست شما آن مقدار خمس پولت را بده تا خیالت راحت باشد.

14- من مدتی است که در یک شرکت کار می کنم و اطلاعی از دادن خمس یا ندادن آنها ندارم. آیا می توانم از غذای آنجا استفاده کنم؟

پاسخ:
شما هیچ کنجکاوی نکن که خمس می دهند یا نمی دهند. این غذا جزء حقوق شماست، هیچ اشکالی ندارد.

 

15- اگر جنسی (مثلاً سکه طلا) را بخریم و نگه داریم، آیا در پایان سال خمسی برای محاسبه خمس باید قیمت کل آن جنس را حساب کرد یا افزایش قیمت آن را؟

پاسخ:
آن روزی که سرسال خمسی ماست به قیمت روز هرچه می خواهد باشد به آن خمس می خورد، البته چیزی که جزء سرمایه باشد جزء زندگی نباشد. آنچه را که پس انداز کردی یک پنجم خمس می خورد. به پول یک دفعه خمس می خورد. مثلاً امسال حساب کردی 500 هزار تومان داری، 100هزار تومان را خمس می دهی. دیگر تا آخر عمرت این 400 هزار تومان خمس به آن نمی خورد و پاک است. اگر سال بعد به این 400 هزار تومان اضافه شد مازادش خمس می خورد.16- آیا به پولی که جهت خرید ماشین کنار گذاشته ایم خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ:
سر سال به هر پولي كه به سالتان (سال خمسی) خورده بايد خمسش را بدهيد. اگر الآن نداري بدهي يك جا يادداشت كن تا بعداً خورد خورد بدهي.

 

17- خمس را بايد به چه كسي بپردازيم؟

پاسخ:
خمس اختیارش دست شماست، حتماً بایستی خمس را بدهی. آنجاست که باید فکر کنید کسی باشد که هم فقیر باشد و هم اهل نماز و معتقد به خدا و دینِ خدا باشد.

 

18- آیا به ارثی که از پدر به فرزند می رسد خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ:
اگر پدر شما اهل خمس و پاکی بوده، نه تعلق نمی گیرد. اما اگر پدر شما اهل خمس و پاکی نبوده، شما مبلغ خمست را بده.

19- آیا به پول دیه (مثلاً دیه کسی که در اثر تصادف فوت کرده.) خمس می خورد؟

پاسخ:
به هر چیزی که سر سال خودت و مال خودت باشد، یک پنجم خمس تعلق می گیرد.

1-3- موسیقی

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- آیا این که بعضی ها موسیقی را به دو بخش حلال و حرام تقسیم کرده اند درست است؟ و وظیفه ما در مورد گوش کردن موسیقی چیست؟
پاسخ:
آن کسی که این حرف را زده باید دستگاهی درست بکند بگذارد جلوی شما که تا آنجایی که اشکال ندارد، بگوید اشکال ندارد. حالا تا اینجا برای شما اشکال ندارد، ولی برای دیگری اشکال دارد. یا این که به قسمتی رسید که اشکال دارد، بگوید اشکال دارد. پس بنابراین او نمی‌تواند همچین دستگاهی درست کند. ما چرا وقتی می‌بینیم خدا در قرآنش فرموده حرام است، ائمه (ع) فرموده‌اند حرام است به قول دیگری عمل کنیم؟

2- آیا موسیقی نی در صورتی که برای خودمان و نه برای شادی و لهو باشد ایرادی دارد؟
پاسخ:
حالا چرا انسان روزه شک‌دار بگیرد، چرا انسان کاری را که نمی‌داند درست است یا نه بکند؟ یک انسان عاقل همیشه کاری را انجام می‌دهد که مطمئن باشد درست است.

3- طبق كدام آيات و احاديث موسيقي حرام است؟
پاسخ:
1- سراسر قرآن هر کجا به آن رسیدی که کلمه لهو و لعب بود، اولین آن همین موسیقی و غنا و مطربی است.
2- هر کجای قرآن که می‌فرماید: "و جتنبوا قول الزور" (اجتناب کنید از قول زور) هم امام صادق (ع) و هم امامان (ع) دیگر آن قول زور را موسیقی و مطربی می‌دانند.
3- در سوره لقمان آیات 6 و 7 هم از "لهو الحديث" (سخنان بيهوده) به مجلات فاسد و ... و آلات موسيقي (غنا) تفسير شده است.
مثلاً اگر حتی گفتند کجای قرآن نوشته حرام است، شما خیلی قرص بگویید: کجای قرآن گفته حلال است؟


4- مي‌خواهم به باشگاه بدن سازي بروم اما آهنگ دارد. اگر چيزي در گوشم بگذارم آهنگ را خيلي ضعيف مي‌شنوم، آيا در اين صورت رفتن به آنجا اشکالی دارد؟
پاسخ:
آهنگ چه ضعيف و چه قوی گوش کردنش حرام است. حتی آنجايی که آهنگ است و تو گوش نکنی آنجا محل معصيت است. شما وسيله ورزش تهيه کن و درخانه ورزش بکن، با خيال راحت. من هم در جوانی همين کار را می‌کردم.

5- حکم موسيقی های سنتی از نظر شما چطور است؟
پاسخ:
هيچ موسيقی که در اسلام حلال باشد، نداشته ايم، نداريم و نخواهيم داشت. اين چيزهای سنتی را کورش نامرد آورد و آقا رسول الله (ص) آمدند و ورانداختند. تمام اين کارها و گناه‌های من‌درآوردی و نکبت بازی‌ها اشتباه است، خلاف است و گناه است.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2


1-4- نذر

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- عامل قبولی در نذر چيست؟
پاسخ:
1. نذر حرام نکنيد. يعنی نگوييد اگر اين خواسته يا نذرم برآورده شد، مثلاً يک ماه شراب بخورم.
2. اگر نذری هم کرديد، سريع به فکر ادای نذرتان باشيد.


2- بنده به تعداد زياد نذر صلوات ‌كرده‌ام و براي ادايش وقتي تعيين نكرده‌ام. آيا امكان دارد با كمك ديگران نذرم را ادا كنم؟
پاسخ:
نذر مربوط به خودتان است. اولاً نذر می‌خواهيد بکنيد جوری نذر کنيد که توانش را داشته باشيد. دوم برای اين کار وقت معين نکرده‌ايد، آرام آرام خودتان نذرتان را ادا کنيد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2


1-5- قرض

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- مدتی است تعدادی از دوستان اقدام به تأسیس صندوق قرض الحسنه نموده‌اند که ماهیانه با دریافت مبلغی از اعضای صندوق قرعه کشی می‌کنند و به یک نفر وام بدون سود می‌دهند. می‌خواستم بدانم شرکت در این صندوق از لحاظ شرعی چه حکمی‌دارد.
پاسخ:
به شرط اینکه در این صندوق روی‌درواسی، قوم و خویش بازی، دروغ، توقع و خیانت نباشد، کار خوبی است.

2- آيا می‌توان به کسی که اهل نماز نيست قرض داد؟
پاسخ:
به شرطی که بتوانی پولت را پس بگيری، کسی که اهل نماز نيست در کارهای ديگرش بی‌باک است.

3- الف- بعضی ها با وجود نياز يا بدون نياز قرض می‌گيرند و تا می‌توانند می‌خواهند مهلت بگيرند که ارزش پول کمتر شود، آيا لازم است به اين گونه افراد حتی در صورت نياز آنها قرض داد؟
ب- در صورتی که انسان قرض بگيرد و مدت زمانی بگذرد به نوعی که ارزش پول کمتر شود تکليف چيست؟
ج- قرض(يا وام) گرفتن در چه مواردی جايز است؟
پاسخ:
اول اينکه وقتي کسی خواست از شما قرض بگيرد، اگر شما توانش را داشته و به آن شخص اطمينان هم داشته باشيد، اشکالی ندارد قرض بدهيد. اگر نه، هم توانش را نداريد و هم اطمينان نداريد، نبايد قرض بدهيد. دوم اينکه اگر وام گرفتيد، بايد قسطش را بدهيد. به زمان، ارزش پول و اين‌طور مسائل ربطی ندارد. در ضمن از نظر من اگر وام گرفتن به خاطر خانه بود اشکالی ندارد، ولی اگر به خاطر ماشين غيرضروری و تجملات و چيزهای ديگر بود، اشتباه است و ايراد دارد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

 

بازگشت به فهرست موضوعی

2- سوالات اعتقادی

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت
1-آيا خواندن کتاب انجيل و امثال آن(مقصود کتب آسمانی ساير اديان می‌باشد) اشکال دارد؟
پاسخ:
خير، اشکالی ندارد. اما بشرط اينکه تأثير منفی روی انسان نگذارد. هنگام مطالعه در نظر داشته باشيد که اين کتاب‌ها مثل قرآن از تحريف مصون نمانده‌اند.

2-برای اينکه در نماز حضور قلب داشته باشيم، چه بايد بکنيم؟
پاسخ:
اول، سه بارپناه می‌بريم به خدا از شرشيطان. يعنی همان ذکر "اعوذ بالله من الشيطان الرجيم"، و صلوات برای سلامتی وجود مقدس آقا امام زمان(ع). بعداً با "الله اکبر" نماز را شروع می‌کنيم. و بعد هم کوشش و توجه، که بايد در نمازداشته باشيم.

3-برای اينکه زمينه فرج امام زمان(عج) را فراهم کنيم، ما به سهم خودمان چه کارهايی را انجام دهيم؟
پاسخ:
1. تمام دستورات الهی را انجام بدهيد. حرام خدا را حرام و حلال خدا را حلال بدانيد.
2. برای ظهور حضرت (عج) دعا کنيد. برای اينکه همه ما از ياوران ايشان باشيم و از همه مهم‌تر برای اينکه همه ما تسليم امر الهی باشيم نيز دعا کنيد.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
4- آيا سحر و جادو كردن افراد صحت دارد. مثلاً بخت كسي را ببندند، يا پيش دعانويس بروند تا شخص مورد نظر در كارش موفق نشود و يا بچه‌دار نشود و غيره....
اگر صحت دارد آيا مي‌توان آن را باطل كرد؟
پاسخ:
درباره بچه‌دار شدن کاری نمی‌توانند بکنند. اما درباره سحر و جادو و بستن... و این حرف‌ها، می‌روند پیش این جادوگرها به اصطلاح یک شری به پا‌می‌کنند، ولی عمقی ندارد. یعنی می‌بینید بین این و آن جدایی و اختلاف و دعوا می‌اندازند. راه حلش هم خیلی فراوان هست. اولاً دائم کسانی که مشغول "الا بذکر الله تطمئن القلوب" باشند، صبح ها بعد از نماز آن 12 قل هو الله و چهار قل و 7 بار لاحول و لاقوة الا بالله را بگویند، هیچ جادو و جنبلی به اینها کار نمی‌کند. اما حالا آنهایی که ممکن است دچار این مشکلات شده باشند، هر کس که هست 1) روزی 50 صلوات برای سلامتی حضرت صاحب (عج) بفرستد، بگوید جان مادرت فاطمه (س) هر شر و فتنه ای را به خودشان برگردان و من را از شر و فتنه و بلاها نجات بدهید. 2) بعد از نماز صبح 12بار قل هو الله، 7 بار لاحول و لاقوة الا بالله و یک بار چهار قل را بگوید و سر روی مهر بگذارد و از خدا تقاضا بکند. 3) روزی چند بار چهار قل را بخواند. اینها دوای این نکبت بازی‌هاست که می‌کنند.

5- رحمت و بخشش خداوند شامل چه کسانی می‌شود؟
پاسخ:
1) هر کسی که ازخلافش توبه کند رحمت خدا شامل حالش می‌شود. 2) کلاً خدای عظیم الشأن بخشنده و مهربان است. 3) آنهایی که اهل نماز و طاعت هستند هر کار خوبی می‌کنند در نامه اعمالشان نوشته می‌شود، کار بدی هم که می‌کنند در نامه اعمالشان نوشته می‌شود. اگر توبه کنند خدای عظیم الشأن در این دنیا به وسیله گرفتاری‌ها پاکشان می‌کند. اگر توبه نکنند و اهل نماز و ایمان باشند، تمام گناهانشان اینجا به پایشان نوشته می‌شود و کار خوبی هم که می‌کنند خدا به آنها ثواب و حسنات می‌دهد. ولی بعد از مرگ هیچی ندارند و جهنمی‌هستند.

6- چه كار كنيم كه از فتنه و بلاي دوره آخر زمان در امان باشيم؟
پاسخ:
1) به نمازت اهمیت بده، و بعد از نماز سرت را روی مهر بگذار و از خدا بخواه: از شرِ فتنه‌های آخر زمان حفظمان کن. من را بر شهوت و شیطان و زمان مسلط کن. 2) روزی 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرست، از ایشان کمک بخواه. 3) بعد از نماز صبح خواندن 12 بار "قل هو الله" و 7 بار "لاحول و لا قوة الا بالله العلي العظيم" را از دست ندهید.

7- رويای صادقه کدام است؟
گاهی چيزی در ذهن ما خطور می‌کند، چگونه بفهميم اين ندا از سوی شيطان است يا از قلب؟
پاسخ:
هر رؤيايی که قرآن و سنت رسول الله (ص) تاييد کرد صادقانه است، هر رويايی که طبق قرآن و سنت نبود صادقانه نيست. فکر و ندايی هم که خدا و سنت تاييدش کرد خدايی است. اگر غير آن باشد، شيطانی است.

8- برای اينکه تقوای محکم و استوار داشته باشيم، چه کار بايد بکنيم؟
پاسخ:
درس ها را گوش کنيد و عمل کنيد. چون ما خودمان نمی‌توانيم. بايدِ بايد هم اين درس‌ها را گوش کنيم و هم به آن عمل کنيم. روز يا شب فرقی نمی‌کند 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرستيد. آقا را به مادرشان قسم بدهيد تا به شما توفيق عمل و غلبه بر زمان حرام را بدهند، و در کارها شما را ياری کنند.

9- آيا شيطان که اين همه عبادت نموده عبادت هايش برای خدا بود؟ اگر برای خدا بوده پس چرا زمين خورد؟
پاسخ:
چون برای خدا نبوده زمين خورده، اگر برای خدا بود نه زمين می‌خورد و نه مورد لعنت قرار می‌گرفت. همان عباداتش اگر خالصانه و برای خدا بود، او را از غفلت و گمراهی و زمين‌خوردن نجات می‌داد.

10- چگونه يک انسان که شقی آفريده شده می‌تواند سعيد شود؟
پاسخ:
انسان اگر خواستش خدايی باشد حتماً موفق است، حتی زنازاده باشد. تمام بزرگان می‌فرمايند: زنازاده می‌تواند از اوليای خدا باشد. حتی ثواب کارهايش دوبرابر حساب می‌شود. زنازاده اگر بيايد برای خدا کار کند موفق می‌شود.

11- به استناد آيات قرآن همه انسان‌ها می‌توانند ملکوت را ببينند. لطفاً راه آن را توضيح دهيد.
پاسخ:
اولاً امام صادق (ع) در کافی شريف می‌فرمايد: اگر پرهيز کنيد و چشم، گوش و قلبتان را از ناپاکی ها دور کنيد، حتی می‌توانيد در اتاقتان با ملک دست بدهيد. راهش تهذيب و تزکيه است. تهذيب يعنی خودت را بسازی. تزکيه يعنی بيرون کنی چيزهای زشت را از خودت.

12- استاد عزيز، شما که در سخنراني فرموديد: خانه كعبه عظمتش به اين خاطر است كه زايشگاه و گهواره علي (ع) است. لطفاً بفرماييد آيا الله قديم و عظيم است يا علی (ع)؟ و بفرماييد در کدام سوره از قرآن مطلبی که شما در بالا فرموده ايد آمده؟
پاسخ:
اينکه خدا عظيم و قديم و بزرگ است در آن شکی نيست. اينکه می‌گوييم علی (ع) عظيم است خدا خودش فرموده. در سوره مائده آيه 67 می‌فرمايد: "ای پيغمبر برسان آنچه را که فرستاده شده به تو از جانب پروردگار تو. بدان که اگر نکنی تبليغ رسالت نکرده‌ای." اين همان عظمت حضرت علی (ع) را نشان می‌دهد. حضرت محمد (ص) که 23 سال رسالت کرده است، اگر مولا علی (ع) را معرفی نکند اصلاً رسالت نکرده. هر چه علی (ع) را عظيم و بزرگ می‌دانيم علتش اين است كه ايشان در نزد خدا عظيم و بزرگ است، که ما هم ايشان را بزرگ می‌شمريم.
در رابطه با عظمت کعبه هم بدانيد يکی از علل عظمت و بزرگی خانه کعبه همين است، نه قبل و نه بعد از ايشان هم چنين پيش آمدی در آنجا نشده.


13- كساني هستند كه كافرند ولي كار خوبي انجام مي‌دهند كه عام المنفعه است، مثلاً چيزي كشف مي‌كنند. خدا با اينها چگونه معامله مي‌كند، آيا اين كارها ثوابي برايشان دارد؟
پاسخ:
او برای پول این کار را می‌کند. اگر برای پول نباشد خوب است. اما او برای پول این کار را می‌کند. کشفیات را می‌کند و سودش را می‌برد.

14- مي‌دانيم در صدر اسلام عبارت "اشهدُ اَن عَلياً وليُ الله" در اذان نبوده. آيا اينکه ما اين عبارت را در اذان مي‌گوييم نوعي بدعت نيست؟
پاسخ:
نه، حضرت علی (ع) ولی خداست. جانشين پيغمبر است. و اين دستورخود خداست. چيزی که خود خدا نفرموده بدعت است. دوازده امام انتخابی نيستند انتصابی هستند. خداوند به پيغمبر (ص) امر فرموده بعد از خودت ايشان را معرفی کن، در سوره مائده آيه 67 خدا به پيغمبرش می‌فرمايد: "معرفی کن حضرت علی (ع) را که اگر معرفی نکنی انگار که رسالت نکرده‌ای."

15- راحت ترين راه برای رسيدن به بهشت کدام است؟
پاسخ:
همان که بارها عرض کرده ام: "اول العلم معرفت الجبار، آخر العلم تفويض امر اليه". اول خدا را بشناسی، دوم تسليم امر او شوی، سوم کسی که خدا را به درستی بشناسد گناه نمی‌کند و می‌‌داند که در هرحال خدا بيناست و او را می‌بيند. مثل اين می‌ماند که شما در جلسه امتحان هستی و می‌خواهی تقلب کنی، تا صدای پای معلم را می‌شنوی دست از آن کارت می‌کشی و تقلب نمی‌کنی. در اين صورت اگر اين طور باشی گناه هم نمی‌کنی، جايی جز بهشت هم نداری.

16- آیا شیطان و نفس اماره یکی هستند؟ و اگر دو موجود جدا از هم هستند لطفاً آن را برایم توضیح دهید.
پاسخ:
شیطان یک مسئله جداست، که او ملَک مقرب خدا بوده بسیار هم عابد بوده، ولی در اثر نافرمانی رانده شده. چون رانده شده قسم خورده که من انسان‌هایی که بخواهند خوب باشند گمراهشان می‌کنم. نفس اماره دل خودمان است، خواستی که داریم. نفس ما حداقل سه حالت دارد: 1) نفس اماره، یعنی دائم انسان را امر می‌کند به بدی. 2) نفس لوامه، امری نمی‌کند ولی وقتی کارخوبی کردیم ما را تشویق می‌کند. دیدید وقتی کار خوبی می‌کنیم در دلمان می‌گوییم وجدانم خوشحال است؟ و کار بدی می‌کنیم ما را همه‌اش سرزنش و ملامت می‌کند؟ مثلاً دیدید وقتی کار بدی می‌کنیم می‌گوییم وجدانم ناراحت است. 3) نفس مطمئنه، تا ما مطمئن نشویم فلان کار کارخوبی است، رضای خداست انجام نمی‌دهیم.

17- مردم با اديان مختلف در قيامت به چه ديني مؤاخذه مي‌شوند؟
پاسخ:
از زمانی که هر پيغمبری به پيغمبری مبعوث شد تا زمان آمدن پيغمبر بعدی، هرکسی که در آن زمان بميرد در آخرت به همان دينی که آن زمان مرده مؤاخذه می‌شود. مثلاً از زمانی که حضرت عيسی (ع) آمدند تا زمانی که حضرت محمد(ص) آمد، هر کس در آن زمان مرده در دين آن زمان (مسيحيت) مؤاخذه می‌شود. تا اينکه حضرت محمد (ص) دين اسلام را به اذن و فرمان خداوند آوردند. در اين زمان هرکس بميرد به دين اسلام مؤاخذه می‌شود. در آخرت از مسيحی‌ها، بودايی‌ها، يهودی‌ها و... می‌پرسند دين شما اين بوده، چرا اسلام را انتخاب نکرده‌ايد؟ آنها می‌گويند روحانی‌های ما، پيشوايان و علمای ما، ما را به اين راه آوردند. آنها به ما گفتند و ما هم گوش کرديم.

18- چرا خدا انسان را آفريد؟
پاسخ:
این که خداوند چرا انسان را آفریده این حرف خوبی نیست. خود شما که انسان هستی، هیچ وقت دوست نداری بیکار باشی. خداست، ما را خلق کرده و به بهترین صورت خلق کرده، فوق تمام مخلوقات کرده، و خواسته به ما جود و کرم کند. ما باید به جای اینکه بگوییم چرا؟ شاکر باشیم که تو ما راخلق کردی به بهترین صورت.

19- راه رسيدن به کمال عرفاني چیست؟
پاسخ:
راه رسیدن به کمال عرفانی همانی است که آقا رسول الله (ص) فرمودند: اول علم‌ها شناخت خداست، آخر علم‌ها تسلیم امر اوست. (اول العلم معرفت الجبار آخر العلم تفویض امر الیه) قرآن هم همین حرف را تایید می‌کند، سوره زمر آیه 18می‌فرماید: مژده بده ای پیغمبر به کسانی که حرف‌ها و قول‌ها را گوش می‌کنند، بهترین را انتخاب می‌کنند و عمل می‌کنند.

20- گاهی خوابی می‌بینم از ماجرایی در آینده که ترسناک است و یا موقعیت‌های سختی که برایم پیش خواهد آمد و من را پريشان مي‌كند. راه حل چیست؟
پاسخ:
خواب صددرصد حجت نیست، ولی پیام دهنده است. شما هر وقت این طور خواب ها را می‌بینی می‌خواهی از شرش در امان باشی، تا بیدار شدی "یک حمد و دوازده قل هو الله و سه صلوات" بفرست، و هدیه کن به روح چهارده معصوم (ع) و ابوالفضل (ع)، و خدا را قسم بده به حق این بزرگواران هر چه هست این خواب تبدیل به خیر و عافیت شود. حتماً موفق می‌شوی.

21- مدتی است که در خود احساس می‌کنم که از خدا و اولیاء خدا دور شده‌ام، هر چند تا جایی که می‌توانم به دستوراتی که شما از آنان می‌گویید، عمل می‌کنم و به گفته شما روزی 50 تا صلوات هم برای سلامتی آقا امام زمان (عج) می‌فرستم، لطفاً مرا راهنمایی کنید.
پاسخ:
یکی از کارهای خوب برای انسان‌ها این است که همیشه احساس کنند آدم خوبی نیستند. مثلاً بدند، موفق نیستند. همین سبب می‌شود که نسبت به عبادات متکبر نمی‌شوند، نسبت به مردم بدبین نمی‌شوند. همین سبب می‌شود انسان به کمال معنویت برسد. یکی از خصلت‌های بد این است که همیشه انسان فکر بکند آدم خوبی است، یا فکر بکند در روز خیلی کارهای عبادی کرده. اکثر کسانی‌ که در راه معرفت زمين خورده‌اند همین بوده که حالا یا چهار تا صلوات و یا نماز مستحبی خوانده‌اند، و باد آورده‌اند و موفق هم نیستند. اولاً خدا را شکر کن که کار خوب انجام می‌دهي، و دوم متشکر (شاکر) باش که خدا و چهارده معصوم (ع) دستت را گرفته‌اند. و مرتب فکر می‌کنی آدم خوبی نیستی. چون تمام آنهایی که موفق‌اند، از همین راه بوده که احساس می‌کنند موفق نیستند.

22- هدف از آفرینش چیست؟
پاسخ:
خداست، اختیار دارد هر کاری که دوست داشته باشد انجام بدهد. اما این طوری که خود خدا می‌فرماید ما شما را خلق کردیم که به شما جود و کرم کنیم. و براي عبادت و بندگي و امتحان شما را آفريديم.

23- آيا در روز قيامت اشخاصی را که در این دنیا با آنها زندگی می‌کنیم اما از جهت رعایت امور دینی با آنها فاصله داریم می‌شناسیم؟
پاسخ:
همه آن طرف همدیگر را می‌شناسند، ولی خوب آنهایی که اهل بهشت‌اند حتی قرآن هم می‌فرماید: اهل بهشت دور همدیگر هستند. آنهایی که اهل جهنم اند و اهل بهشت نیستند، هر کدام به یک طرفی هستند.

24- استاد محترم مي‌خواهم درباره جن بدانم.
پاسخ:
خدای عظیم الشأن مخلوقات زیادی دارد. یکی از آنها جن است. حتی ما در قرآن سوره‌ای به نام جن داریم و جن هست. منتها آنها دیده نمی‌شوند، لذا برای اینکه از شر آنها در سلامت باشیم، سوره قل هو الله بخوانیم و به فرزندانمان بخوانیم و در هر کاری که می‌کنیم اول بسم الله الرحمن الرحیم بگوییم.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

25- استاد محترم می خواستم درباره مسئله رجعت بدانم.

پاسخ:

کسانی که در این دنیا خودشان را ساخته اند به وسیله دستورات خدا و قرآن و سنت، و از خدا و امام زمان (عج) خواسته اند که در زمان ظهور حضرت (عج) باشند و از یاران ایشان باشند، اینها ان شاءالله وقتی حضرت تشریف آوردند اگر مرده باشند، خدا اینها را برمی گرداند.

 

بازگشت به فهرست موضوعی

3- سوالات عبادی

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت

1- آيا براي ذكر گفتن مثلاً صلوات حتماً بايد آن ذكر را به زبان آورد يا می‌توان در ذهن نيز تكرارش کرد، و آیا از لحاظ ثواب برابر است؟
پاسخ:
چیزی که لب و زبان تکان نخورد جزء ذکر نیست. بله، آنجایی که انسان در دلش به یاد خداست، خیلی خوب است، که انسان به فکر زشت نباشد، به فکر کار خلاف نباشد، به فکر کدورت نباشد. اما چیزی که نوشته می‌شود و به آن مزد داده می‌شود باید این لب و زبان کار کند.

2- آيا مي‌توان هر ذكري را به هر تعدادي و دل بخواه و بدون نظر اساتيد اخلاق و يا علما گفت؟
پاسخ:
بله، یکی از چیزهایی که موثر است و هم مورد قبول است، خواندن ذکرهای خوب است. حالا صلوات، یا قل هو الله، یا لاحول و لاقوة الا بالله. احتیاجی هم ندارد که از استاد بپرسی و یا استاد دستور بدهد.

3- چه اذكاري بيشتر توصيه شده، مخصوصاً براي ثبات ايمان و توكل به خداي متعال و رفع مشكلات.
پاسخ:
تمام ذکرها سفارش شده، اما این چندتایی که من به شما می‌گویم خیلی موثراست:
1) صلوات که سبب قبول شدن تمام طاعات و عبادات است، و هم خیلی مفید است.
2) بسم الله الرحمن الرحیم لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم.
3) سوره قل هو الله را بعد از نماز صبح حتماً انجام بدهید.
4) یا الله یا رحمان و یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک.
به شرط اینکه تمام اینها برای رضای خدا باشد. هیچ جنبه طلبکاری و تکلیف برای خدا معین کردن نباشد.


4- چگونه می‌توان از شر جن‌ها در امان بود؟
پاسخ:
با يقين کامل بعد از نماز صبح دوازده "قل هو الله" و هفت "لاحول و لا قوة الا بالله العلي العظيم" و روزی سه الی چهار بار "چهار قل" را بخواند. ذکر "و جَعَلنا مِن بَين اَيديهِم سَداً و مِن خَلفِهِم سَداً فَاَغشَينا هُم فَََهُم لا يُبصِرون" را بخواند. اين ذکرها دوای هردردی است. البته با يقين کامل و توکل برخدا، ان‌شاء‌الله در امان است.

5- با اين اوضاع عراق، رفتن به كربلا براي زيارت چه حكمي‌دارد؟
پاسخ:
هيچ کارخوبی نيست، حتی ديوانگی است. اما در سراسر عمر خود سعی کنيد با اعمال خوب خود امام حسين (ع) و خاندانش را راضی کنيد و هميشه پيرو خط و راهشان باشيد.

6- نمی‌توانم وضويم را برای مدت طولانی نگه دارم، چه کنم؟
پاسخ:
مهم نيست، خودت را از گناه نگه دار. وضو نگه داشتن مهم نيست. خودت را از گناه حفظ کنی و نگهداری مهم است.

7- کسی که می‌خواهد دعای عهد بخواند بفرماييد چه کند تا در اين 40 روز از شر شيطان، شهوت و شکم دور باشد؟
پاسخ:
مسئله چهل روز نيست، ما هميشه بايد متوجه باشيم که از شر شکم، شهوت و شيطان حفظ باشيم. بارها گفته‌ام توکل بر خدا داشته باشيد. بعد از نمازهاتان دعا کنيد و روز يا شب فرقی نمی‌کند، 40 تا50 تا صلوات برای سلامتی مولا امام زمان (عج) بفرستيد و ايشان را به مادرشان قسم بدهيد که شما را در لحظات حساس کمک کنند. ياريتان کنند تا شما بر نفس، شکم، شهوت و شيطان مسلط شويد.

8- براي متوفا چه كارهايي انجام بدهيم خوب است؟
پاسخ:
برايش خيرات کنيد، برنج و روغن بخريد و خرج کنيد. حمد و صلوات بخوانيد. نماز و روزۀ قضا يا برايش بخوانيد و بگيريد و يا برايش بخريد.

9- قبل از خواب چه اعمالي را انجام دهيم؟
پاسخ:
1. يک حمد، سه قل هو الله و يك چهار قل را برای سلامتی امام زمان (عج) بخوانيد.
2. وقتی هم دررختخواب رفتيد و دراز کشيديد سه بار "اعوذ بالله من الشيطان الرجيم" بگوييد.

10- با قرآن چگونه استخاره كنم؟
پاسخ:
ابتدا يک حمد و سه صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) بفرستيد. بعد با توجه چشمانتان را روی هم بگذاريد و قرآن را باز کنيد و فقط به خوب و بدش اکتفا کنيد.

11- شما چه دعاهايی را توصيه می‌کنيد که بخوانيم؟
پاسخ:
دعا زياد است. من به نظرم می‌رسد هر روز لااقل 50 صلوات بفرستيد و با خدا و ائمه (ع) حرف بزنيد. اين بهترين دعاست. از خدا بخواهيد به حق اين بزرگواران از ما بگذر. به ما عقل و درک و معرفت بده. و اگر گرفتاری داريد گرفتاريتان حل بشود.

12- آیا می‌توان برای کسی که اعدام شده است نماز میت خواند، و یا در مراسم ختم وی شرکت نمود؟
پاسخ:

بله صددرصد می‌شود. این کس یا بی‌گناه اعدام شده، یا اگر گناه‌کار بوده اعدام کفاره گناهش شده. اینکه خدا برای انسان‌های خطاکار قصاص قرار داده برای همین است که اینجا کفاره گناهانشان را ببینند. به هر حال کار خوبی است که در نماز و مراسمش شرکت کنید.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

13-مفهوم حمد و تسبيح خداوند كه در قرآن به آن بارها اشاره شده چيست؟

پاسخ:
حمد و تسبیح خدا بهترینش در مقابل خدا تسلیم بودن است، که انسان در مقابل فرموده های خدا تسلیم باشد. خدا فرموده بکن بگوییم چشم، و گفته نکن بگوییم چشم. اما ذکرش همان "سبحان الله و الحمدللهِ و لا الهَ الا اللهُ و الله اکبر" است، ولی اصل همان اولی است. در کافی شریف است که ذاکر آن است که دائم از صبح تا شب به یاد خدا باشد. حرام آمد انجام ندهد، و غضب آمد مخالفت کند.

 

14-آيا خواندن ترجمه فارسي قرآن مانند تلاوت عربي آن ارزش و ثواب دارد ؟

پاسخ:
بیشتر ارزش و ثواب دارد. اکثر مردم عربی آن را می خوانند ولی معنی آن را نمی فهمند، می بینی قرآن هم لعنتشان می کند. چون خود قرآن می فرماید: ما شفا و رحمتیم برای اهل عمل، خذلان و گرفتاری زیاد می کنیم برای کسانی که اهل عمل نیستند. لذا بله، وقتی انسان فارسی می خواند و می فهمد ثوابش چند برابر عربی خواندن است. اما نماز را باید عربی خواند.

 

15- همیشه گفته اید که بهترین ذکر صلوات است. از شما خواستارم برای پای نهادن در سرایی والاتر ذکری دیگر مرا بیاموزید.

پاسخ:
بهترین ذکری که بالاتر است این است که برای خدا باشد. هر کاری یا ذکری که برای خدا باشد، برای ثواب نباشد برای مثلاً بینایی نباشد، آن ذکر از همه والاتر است. اما من سه تا ذکر را بیشتر تاکید می کنم:
1) سوره قل هو الله که 12تا صبح ها می خوانید.
2) ذکرِ بسم الله الرحمن الرحیم لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم.
3) خود ذکر صلوات، هر کدام از این ذکرها دریایی از رحمت خداست، به شرطی که برای خدا باشد.

 

 

بازگشت به فهرست موضوعی

4- سوالات اخلاقی

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت
1-آيا اگر چند نفر اخلاق کسی را مشاهده کنند، سپس با هم در مورد اين شخص صحبت کنند، غيبت محسوب می‌شود؟
پاسخ:
بله، غيبت است. مگر آنکه از صفات خوب او بگوييد . اگر خصلتی هم که می‌خواهيد بگوييد خوب نيست، درصورتي که می‌توانيد، جلوی خود فرد بگوييد، به شرطی که او ناراحت نشود . در غير اين صورت غيبت است. اگر هم می‌گوييد و خود فرد حضور ندارد، بايد شخص مقابل او را نشناسد و اگر بشناسد، غيبت است. درغير اين صورت اگر برای درس دادن و نصيحت می‌گوييد، بايد بگوييد مثلاً بنده خدايی اين خصلت را داشت و عاقبتش چنين بود، جوری که آنها متوجه نشوندکه فرد مورد نظر چه کسی بوده، تا غيبت محسوب نشود.

2-برای اينکه دعا مستجاب شود، چه بايد کرد؟
پاسخ:
موارد زير را رعايت کنيد، ان ‌شاء‌ الله دعايتان مستجاب می‌شود:
1- قلبتان را از کينه و خصلت‌های بد (حرص، غضب، بغض، ريا، کينه، حسد، بخل، عجب، کبر، نفاق، دروغ و غيبت ) پاک کنيد.
2- زياد صلوات بفرستيد.
3- دهان را از حرف‌های زشت پاک بداريد.
4- هر وقت می‌خواهيد دعا کنيد،"الحمدلله" بگوييد و لااقل اول و آخر دعا، سه تا صلوات بفرستيد.


3-چه نگاهی گناه دارد؟
پاسخ:
نگاه اول به حرام، گناه نيست.
نگاه سه نوع است:
1- نگاه با حسنات: يعنی نگاه به چيز بدی يا نامحرمی‌کردی، اما تا لذت بردی، برای خدا رويت را برگردانی و جهاد اکبر بکنی، در اين‌صورت حسنات هم می‌بری.
2- نگاه با گناه : بعد از نگاه اول همه اش دنبال بقيه گناه و نگاه کردن به نامحرم هستی، که بسيارگناه دارد.
3- نگاه بی تفاوت: يعنی به يک گناه يا نامحرم نگاه می‌کنی، ولی به نامحرم توجهي نداري و بی تفاوتی، اين نگاه نه گناه دارد و نه حسنات.


4-چگونه خانواده و اطرافيانمان را نهی از منکر و امر به معروف کنيم، که مورد رضای خدا باشد و آنها هم از ما بپذيرند؟
پاسخ:
شما به پذيرش آنها کاری نداشته باشيد. سعی کنيد هميشه با عملتان، امربه معروف و هدايت کنيد. موقع دروغ گفتن، دروغ نگوييد. موقع غيبت کردن، جلوی خود را بگيريد و غيبت نکنيد. در ميهمانی و در جمع‌هايی که هستيد، با خلاف آنها موافق نباشيد. حالا شما با عملکرد خوب خودتان، داريد آنها را امر به معروف و نهی از منکر می‌کنيد. اگر هم می‌دانيد کسی به حرف شما گوش می‌دهد، با اخلاق، جداگانه و مخفی، آن شخص را نصيحت کنيد. دوباره می‌گويم، با آرامش و اخلاق.

5-اگر اطرافيانمان به دين، استاد و عقايد ما توهين کنند، وظيفة ما چيست؟ آيا اگر فقط سکوت کنيم، اشکالی ندارد؟
پاسخ:
شما وظيفه داريد کاری نکنيد که آنها به دينتان توهين کنند. حضرت علی (ع) بيست و پنج سال صبرکرد، مثل کسي که خار در چشم و استخوان درگلو دارد، به خاطر اينکه می‌خواست احکام خدا بماند. اما با جنگ و دعوا و مجادله، دين و احکام خدا باقی نمی‌ماند.

6- اگر کسی در گذشته کار خلافی انجام می‌داده و اين کار برای او عادت شده باشد، به‌طوري که حالا هم به اين گناه می‌افتد، خدا با او چطور حساب ميکند؟
پاسخ:
تا زمانی که گناه را ترک نکنيد، هر وقت که بميريد در جهنميد. تا هر وقت هم که در دنيا هستيد، اگر اين خواسته‌ها و عادت‌های بدتان را که مورد رضايت خدا نيست ترک کنيد، ان ‌شاء‌ الله آمرزيده می‌شويد، زيرا خدا آمرزنده است.

7-آيا می‌توان برای جلوگيری از وقوع حرام، مثلاً حرف زدن دو نامحرم با هم دروغ گفت؟
پاسخ:
هردروغی که شرّی را بخواباند و يا جلوی فتنه يا گناهی را بگيرد، اشکالی ندارد.

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
8- مرتب صحنه گناه برايم پيش مي‌آيد، چه كنم ؟
پاسخ:
برای همه تا آخرین نفس صحنه گناه پیش می‌آید، تنها شما نیستی. ما زمانی دین داریم که در لحظات حساس خدا را انتخاب کنیم، گناه را انتخاب نکنیم. این را هم خودمان توانایی نداریم، باید دائم توسل کنیم به خدا و چهارده معصوم (ع) و از خدا بخواهیم که در تمام حالات دستمان را بگیرد و ما را یک آن به خودمان وانگذارد. دین دار کسی است که در زمان گناه خدا را انتخاب کند.

9- مي‌خواستم بدانم براي دعوت فردي به جلسۀ هیئت يا دادن نوار کاست يا سی دی سخنرانی به او، آن فرد چه شرايطي بايد داشته باشد؟
پاسخ:
شرایطی ندارد، نوار و یا سی دی بده. حالا آن طرف مقابل می‌گیرد، اگر خوشش آمد، گوش می‌دهد یا انتقاد هم می‌کند، شما ناراحت نشو. اما قبلاً می‌خواهید به او بدهید از خدا و امام زمان (عج) بخواهید که یاریش کنند. ازطرفی در انتقاد نسبت به خودت ناراحت نشو.

10-همواره از آينده وحشت دارم، چه كنم؟
پاسخ:
کسی که خدا را دارد هیچ وقت از آینده وحشت ندارد. اما دو کار باید بکنید: 1) دائم به وسیله دعا از خدا و چهارده معصوم (ع) کمک بخواهید که من را موفق کنید و زندگی خوب و با عافیت بدهید و از بلاها حفظم کنید. 2) سعی، تلاش، کوشش و پشتکار هم داشته باشید.

11- شما در سخنرانی‌هایتان می‌فرمایید که در اسلام ریاستی وجود ندارد. ولی در بعضی احادیث مثلاً در حدیثی از آقا رسول الله(ص) است که فرمودند: مرد که رئیس خانواده است، فرمانروای زن و فرزند خویش است و در برابر آنها مسئول است. یا در جایی دیگر که می‌فرمایید: رئیس مذهب ما آقا امام صادق (ع). لطفاً این مسئله را توضیح دهید.
پاسخ:
کلاً به کسی که در هر امری هم فرمانده و هم مسئول است رسماً می‌گویند رئیس. اما آنجایی که ما می‌گوییم ریاست وجود ندارد، آنجایی است که به وسیله آن ریاست تکبر کند، ظلم کند، به وسیله آن ریاست امر خدا را اطاعت نکند و گرنه هر کاری که به هر‌کسی مربوط باشد به او می‌گويند رئیس. ما که می‌گوییم ریاست نیست و مسئولیت است، همین هم هست. در اسلام مسئولیت است منتها‌‍ اين رسم است در ميان همه ما، کسی که در یک امری مسئول است به او می‌گویند رئیس. ریاست هم هیچ گناهی ندارد. مگر آنجایی که انسان خودخواه و متکبر و ظالم بشود.

12- براي تزکيه نفس چه بايد کرد؟
پاسخ:
برای تزکیه نفس 1) توکل برخدا
2) توسل به امام زمان (عج) با همین ذکرها مثل صلوات، قل هو الله، لاحول و لاقوة الا بالله و خواهش از ایشان.
3) و بعد هم کوشش و پشتکار و خواستن لازم است.


13- غيبت افراد بي نماز چه حكمي‌دارد؟
پاسخ:
ما باید زبانمان را کنترل کنیم، چه کار داریم چه کسی چه کار می‌کند. اما وقتی کسی راجع به کسی برای ازدواج مثلاً دادن دختر یا گرفتن دختر از آن خانواده، و یا قرض دادن پول به آن خانواده از شما پرسید، شما هم می‌دانید و مطمئن هستید مثلاً بی‌نمازند و رعایت اخلاق اسلامی‌را نمی‌کنند، آنجاست که باید راستش را بگویید. البته به اندازه‌ای که از شما سؤال شده. عیسی (ع) با حواریون داشتند می‌رفتند، یک دفعه یک خوکی از کنارشان رد شد. عیسی (ع) فرمودند: خوش بگذرد. حواریون گفتند آقا آن یک خوک بود. عیسی (ع) فرمود: من می‌خواهم زبانم به بد عادت نکند. ما هم سعی کنیم زبانمان را به بد عادت ندهیم.

14- گاهی بعد از خواندن قرآن یا انجام ذکرهای مستحبی با اطرافیان بد اخلاقی می‌کنم. راه حل چیست؟
پاسخ:
وقتی که کارهای مستحبی انجام می‌دهی از خدا بخواه صفت های بد و رذیله‌ها را از تو بیرون کند، که یکی اش همین بد اخلاقی است. و صفات خوب و پسندیده را به تو عنایت کند که یکی اش خوش اخلاقی است.

15- نظر شما درباره آقای ... مداح اهل بيت (ع) چيست؟
پاسخ:
هيچ وقت درباره کسی از کسی نظر نخواهيد. کار کی ارزش دارد را خدا و چهارده معصوم (ع) می‌دانند. آن شخص خودش بهتر می‌داند که کارش ارزش دارد يا نه. اگر خواندنش برای خدا باشد ارزش دارد و ثوابش را می‌برد. اگر نه برای نفس باشد، خودش می‌داند و خدای خودش.

16- چگونه مي‌توان با يك مؤمن دوست شد و در دل او جا گرفت؟
پاسخ:
شما سعی کن با خدا و امام زمان (ع) دوست و رفيق باش. باکی نداشته باش چه کسی می‌خواهد با شما رفيق بشود. بهترين همراه و رفيق خدا و امام زمان (ع) است. شما سعی کن آنها را ازخودت ناراحت نکنی، خلاف آنها رفتار نکنی. خدا اصلاً علاقه تو را به دل همه جا می‌کند.

17- نظر شما درباره دست زدن در مولودي‌ها چيست؟
پاسخ:
مومن کارهای زشت و سبک انجام نمی‌دهد. مسئله حرام و حلاليش نيست، اول دين ورع، وسط دين ورع و آخر دين ورع است. مؤمن کاری نمی‌کند که از وقارش کم بشود. و هميشه مجالس بايد با‌وقار باشد.

18- برای رهايی از گرفتاری‌ها چه بايد کرد؟
پاسخ:
در خانه خدا را با يقين کامل بزن، بوسيله چهارده معصوم (ع). سفت دعا کنيد، به وسيله صلوات، به وسيله تضرع و زاری با يقين کامل. حتماً موفق می‌شويد.

19- در کارهايم دچار ترديد فراوان می‌شوم و حتی تا جايی تأمل می‌کنم که صورت مسئله پاک می‌شود. چه کنم؟
پاسخ:
شما حتماً يک چله بگير. روزی 100 صلوات بفرست، سفت و سخت از حضرت (عج) بخواه و ايشان را قسم بده که به تو اراده قوی بدهند. اگر اراده پيدا کردی تمام وسوسه‌ها گم می‌شوند و می‌روند.

20- چگونه می‌توانم محبت خدا را جايگزين محبت های ديگر در قلبم کنم؟
پاسخ:
شما روزی 50 صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) بفرست، امام زمان (عج) را به خدا، خدا را به امام زمان (عج) قسم بده. از ايشان بخواه که: من هر کاری می‌کنم برای رضای تو باشد. لذا اگر کارهامان برای خدا شد، اگر ديگران را هم احترام می‌کنيم، برای خدا احترام می‌کنيم. و اگر دوستشان هم داريم، برای خدا دوست داريم.

21- وظيفه ما هنگامي‌كه به يك گدا برخورد مي‌كنيم و درخواست كمك مي‌كند چيست؟ در صورتی که اكثر آنها اصلاً نياز مادي ندارند.
پاسخ:
شما سعی کنيد پولتان را در همين صندوق های صدقات بيندازيد. يا خودتان اگر مستحق واقعی شرعی در قوم، خويش و همسايه داريد برنج و روغن و چيزهای ديگر بخريد و آبرومندانه به آنها بدهيد. چون کسانی هستند که با آبرويند. دست جلوی کسی دراز نمی‌کنند، به آنها بدهيد.

22- کسی که مرتکب دزدی می‌شود آيا می‌شود درباره اين عمل او با ديگران صحبت کرد؟ در صورتی که ديگران از اعمال او باخبر نباشند، معرفی چنين شخصی چه حکمی‌دارد؟
پاسخ:
1- نه. شما به خودش می‌توانی نصيحت کنی، پشت سرش نمی‌توانی و نبايد به کسی بگويي.
2- غيبت است و حقی نداری بگويی. فقط در چند صورت است، مثلاً اگر کسی می‌خواهد پول يا امانتی را به او بسپرد، بايد راستش را به او بگويي که اين شخص اين خصلت را دارد. اگر دختری را می‌خواهند به آن طرف بدهند و در موردش تحقيق می‌کنند، بايد راستش را بگويی.


23- در چه مواردی صحبت کردن درباره ديگران غيبت محسوب نمی‌شود؟
پاسخ:
درصورتی که آن شخص خلاف و گناهش را آشکارا بگويد، مثلاً بگويد من نماز نمی‌خوانم، من دروغ می‌گويم.

24- انواع غيبت کردن چيست؟
پاسخ:
هر چيزی که جلوی روی طرف نتوانی بگويی غيبت است. هر چيزی که خدا آن را پوشانده و شما آن را باز کنی غيبت است. هر چيزی که درباره خودت پشت سرت بگويند و ناراحت بشوی غيبت است.

25- افكار كفر آميز و سست كننده زيادي در ذهنم مي‌افتد که واقعاً اذيت مي‌كند. براي درمان آن چه كنم؟
پاسخ:
فکر خلاف تا آخرين نفس هست، فکر خلاف گناه نيست. تا زمانی که فکر خلاف را به کار نبندی گناه نيست. وقتی به کار بستی گناه است. همان وقت که فکر خلاف می‌آيد، انجام نمی‌دهی جهاد اکبر است. در مغزت که آمد استغفار می‌کنی، می‌شود جهاد اکبر.

26- چه كار كنيم تا اعتقادات و يقينمان قوي بشود؟
پاسخ:
بايد مرتب و خيلی زياد چهارده معصوم (ع) به خصوص امام زمان (عج) را واسطه قرار دهيم، تا از خدا بخواهند به ما اراده و يقين قوی بدهد.

27- وظيفه ما در برابر کسانی که می‌خواهند اعتقادت خود را به ما تحميل کنند چيست؟
پاسخ:
هيچ کس حق ندارد اعتقادات خود را تحميل کند. امر به معروف و نصيحت کار خوبي است و شما هم سعی کن از هر کس گفتار خوب و کردارخوب ديدی و شنيدی به نحو احسن بگير و عمل کن. بدان که به نفع خودت است. قرآن می‌فرمايد: ای پيغمبر مژده بده به کسانی که گفتارها را گوش می‌کنند و بهترين آن را انتخاب می‌کنند و عمل می‌کنند. اينها دانشمندان و عارفان ربانی و اهل بهشت‌اند. ما هر چيزخوب را کسی گفت گوش می‌کنيم و عمل می‌کنيم، کاری به چيز ديگری هم نداريم.

28- چگونه حسد را از خود بيرون كنيم؟
پاسخ:
تمام اين خصلت‌های بد مثل حسد، بخل و غضب و... هر نوع زشتی ديگر تا آخر عمر با ما هست. آن زمانی که جلو می‌آيد و نمی‌گذارد که دستورات الهی را انجام بدهيم، به حرف حسد و خصلت‌های بد گوش ندهيم. "لاحول و لاقوﺓ الا بالله" بگوييم، صلوات بفرستيم. و با تلاش و کوشش و با اين ذکرها با آن مبارزه کنيم که اين بالاترين عبادت و جهاد اکبر است. به همين کار جهاد اکبر يعنی جهاد بزرگ می‌گويند. و با مخالفت کردن با خواسته‌های زشت دلمان، برايمان ثواب عظيمی‌می‌نويسند.

29- اینجانب مدتی است سعی دارم به اطرافیانم که اهل نماز نیستند احترام نگذارم، البته بعد از تذکر به آنها. می‌خواستم بدانم کار من درست است یا نه؟ و پیشنهادی در زمینه چگونگی برخورد با این گونه افراد به این حقیر ارائه نمایید.
پاسخ:
ما در هرحالی هستیم باید آن روش و حالات اخلاقیات اسلامی‌را از دست ندهیم. ما به هر کسی می‌رسیم احترام می‌کنیم، سلام می‌کنیم. با اخلاق برخورد می‌کنیم، اما وقتی آن شخص اهل نماز نیست سعی می‌کنیم بیشتر از این با آنها نباشیم و رو نشان ندهیم. کمتر با آنها رفت و آمد داشته باشیم. اصلاً خود اسلام می‌فرماید: به کسی که می‌رسی اول سلام و احوال‌پرسی است، وقتی خاطرجمع شدیم که اهل نماز و خدا و قرآن نیستند، سعی می‌کنیم کمتر با اینها رفت و آمد داشته باشیم. چون آقا امام رضا (ع) می‌فرمایند که انسان باید سه صفت داشته باشد، یکی صفت خدایی: خدا اسرارش را به کسی نمی‌گوید و اسرار کسی را فاش نمی‌کند. دوم صفت پیغمبران: پیغمبران با مردم هستند گفت و شنود دارند اخلاقیات می‌گویند ولی رنگ از کسی نمی‌گیرند. خلاف کسی را به خود نمی‌گیرند، رنگ می‌دهند ولی رنگ نمی‌گیرند. صفت سوم صفت امامان: امام‌ها (ع) در مصیبت‌ها و گرفتاری‌ها با توکل بر خدا صبر می‌کنند.

30- برای کم حافظگی چه کنيم؟
پاسخ:
براي كم حافظگي و زياد شدن هوشتان "آية الكرسي" بخوانيد. علاوه بر آن كه هوشتان زياد مي‌شود، اگر پنج بار بخوانيد خود خدا، هم از گناه و هم از بلا حفظتان هم مي‌كند.

31- آيا مي‌توان به كسي كه قبلاً نزول خور بوده و حالا به بيچارگي افتاده كمك كرد؟
پاسخ:
کمک کردن کارخوبي است، حالا آن طرف قبلاً يک کاری کرده و پشيمان شده و گناهش هم مال خودش است. کمک کردن کارخوبی است، درصورتی که آن شخص اهل نماز باشد. اگر اهل نماز نباشد، نبايد کمک کرد.

32- آيا لعن کردن بر دشمنان اهل بيت (ع) ايراد دارد ؟
پاسخ:
به شرط آن که خود شما جزء لعنت شده‌ها نباشيد، و لعنت‌ ها به خودتان برنگردد. چون تمام کسانی که با امام حسين(ع) جنگيدند، هم نمازخوان بودند و هم ريش داشتند. ولی با امام حسين(ع) جنگيدند. پس بنابراين ببينيم ما آن خصلت‌های بد را که درلعن شده‌ها هست درخودمان داريم يا نه؟

33- اگر ديگران با ضبط صوت ما موسيقي گوش كنند وظيفه ما چيست؟
پاسخ:
اگرضبط برای شماست و آنها موسيقی با آن گوش می‌دهند، گناه آن با شماست. شما می‌توانيد با اخلاق به آنها بگوييد که گوش ندهند، و نوار موسيقی داخل ضبط نگذارند. اگر به حرف شما گوش نکردند، شما بايد ضبط را از جلوی دستشان برداريد چون ضبط برای شماست. اگر برای شما نبود نبايد کاری داشته باشيد، فقط تذکر بدهيد که موسيقی گوش ندهند آن هم با اخلاق، اگر قبول نکردند ديگر مجادله نکنيد و کاری نداشته باشيد.

34- می‌خواستم معنی واقعی لعن و لعنت کردن را بدانم، و اگر کسی را لعن می‌کنيم در واقع چه چيزی را برای آن شخص از خداوند خواستاريم؟ و اينکه در چه صورت آن لعن به خودمان بر می‌گردد؟ مانند لعن‌های زيارت عاشورا يا ديگر لعن‌ها.
پاسخ:
1. لعنت نفرين بدی است درباره ديگران.
2. چه خوب است که در هر حالی هستيد، کسی را لعنت نکنيد.
3. خدا می‌فرمايد: تمام امور را به من واگذار کنيد، اگر شما ديگران را لعنت کنيد بعد آن شخص مستحق لعنت نباشد، بيشتر برای خودتان لعنت نوشته می‌شود، مثلاً کسی به شما اذيتی کرده و مجازاتش چهار روز است در آن دنيا، درصورتی که لعنتی که شما کرديد چهل روز است، پس بنابراين 36 روزش برای شماست و 4 روز برای اوست. پس بهتر است شما تمام امور را به خدا بسپريد و لعنت نکنيد.


35- همکاری دارم که با ارباب رجوع خیلی بد برخورد می‌کند، بارها به او تذکر داده ام ولی او توجه ندارد. بفرمایید چه کاری باید انجام بدهم؟
پاسخ:
شما فقط او را دعایش کنید، از امام زمان (عج) بخواهید که هدایتش کند. و با آرامش به او بگوید: شما نمی‌دانی اگر برخورد خوبی داشته باشی، چقدر روزگار خوبی پیدا می‌کنی. همه گرفتاری‌هایت برطرف می‌شود. و این برخوردهای بد هر کدام ده برابر پاپیچ خودت می‌شود. هم دعا کنید و هم با آرامش این جملات را به او بگوید.

36- بيكار هستم و بيمار، در زندگي به بن‌بست رسيده‌ام، لطفاً مرا کمک و راهنمايي کنيد.
پاسخ:
هيچ زشتی و بدی بدتر از اظهار فقيری کردن نيست. لذا شما از همين امروز 40 تا صلوات برای سلامتی امام زمان(عج) بفرست و از آقا بخواه کار و کسب خوب به شما دهد. از آن طرف برای اينکه از حال افسردگی بيرون بيايی حتماً بعد از نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء 7 بار ذکر "لاحول و لاقوﺓ الا بالله العلي العظيم" را با يقين کامل بخوان که سبب آرامش می‌شود.

37- نگه داشتن حيوانات و اسير کردن آنها در قفس از نظر شرعی چگونه است؟ و آيا کبوتر بازی اشکالی ندارد؟
پاسخ:
هيچ کارخوبی نيست. کبوتربازی هم به هر نحو و شکلش هيچ کار خوبی نيست.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

38-چه كار كنيم كه از خدا حكمت بگيريم؟

پاسخ:
تو بندگی چو گدایان زبهر مزد مکن که خواجه خود روش بنده پروری داند
خود قرآن سوره زمر آیه 18می فرماید: ای پیغمبر، مژده بده به کسانی که حرف ها و قول ها را گوش می کنند و بهترینش را انتخاب می کنند و عمل می کنند. مژده بده که اینها عارف و عالم و حکیم هستند.

39-معني و مفهوم پارسايي و بردباري چيست؟

پاسخ:
معنی آن این است که اشخاص مومن به هیچ قیمتی خودشان را نمی فروشند.حالا رسیدی یک جایی که چهار تا از رفقایت جمع شده اند و خلاف می کنند تا رسیدی در بین آنها وارد نمی شوی، به این کارت می گویند پارسایی. یا اینکه از تو خواستند که گناه بکنی، شما نمی کنی به این می گویند پارسایی. اگر شده یک مقداری از مالت از دستت برود و دینت نرود این کار را بکن تا دینت نرود، به این می گویند پارسایی.

 

40-آیا می توانیم از ميوه هاي درختاني كه شهرداري در بلوارها مي كارد استفاده كنيم ؟

پاسخ:
درخت های میوه ای که شهرداری می کارد اگر نخورید صددرصد بهتر است. اگر هم استفاده کردید باید مقداری رد مظالم به فقیر بدهید.

41- آیا سی دی های مذهبی که در داخل آن نوشته شده کپی کردن آن مجاز نمی باشد تکثیر آن برای تبلیغ اشکال دارد؟

پاسخ:
نباید بکنید، اجازه نمی دهند نباید بکنید، آنها هم آدمهای خسیسی هستند شما هم نکنید.

 

42- استاد در پاسخ برخی از سوالات می فرمایند که پس از فرستادن صلوات برای آقا امام زمان (عج) ایشان را "سفت و سخت" به مادرشان خانم فاطمه زهرا (س) قسم بدهید.

سوال من این است که لطفاً "سفت و سخت" را برای ما تشریح بفرمایید.
پاسخ:
يعني با يقين، يعني باور كنيد. چطوري مي روي دكتر با يقين كامل دارو را مي خوري؟ انسان بايد در خانۀ خدا و امام زمان (عج) را با يقين بيشتری برود تا دكتر و كسان ديگر. سفت و سخت هم يعني اينكه سفت و محكم بگير و بخواه. مثلي است معروف: بچه تا گريه نكند مادر شيرش نمي دهد. سفت و سخت بخواه، شل نباش.

43- مي خواستم بفهمم چطور مي شود انسان خود و خداي خود را بشناسد.

پاسخ:
خيلي راحت است، اگر ما از صبح تا شب كارهايي كه انجام مي دهيم طبق دستور شرع و قرآن و رسول الله (ص) و اهل بيت (ع) باشد، و از طرفي از روي ريا و منت نباشد، ما خودمان مي دانیم كارهايي كه انجام مي دهیم براي خداست يا براي رياست. وقتي هم انسان كاري انجام مي دهد که يا شرعي نيست یا براي رياست، شخص براي دلش کار می کند، براي خدا نيست. همه انسان ها خودشان را مي شناسند، وليكن خودشان را به خواب مي زنند.

44- كسي گناهي انجام می دهد ولی من نمی توانم جلوي اين كارش را بگيرم. آیا اگر من اين گناه او را به كسي كه مي تواند جلویش را بگيرد بگویم غيبت است؟

پاسخ:
نه، حق نداری بگویی. شما می توانی او را دعا کنی، هر وقت صلاح دانستی با ملایمت با خودش صحبت کنی و دعایش کنی.

45 -مرز بین عجب و خودباوری چیست؟

پاسخ:
انسان یک کاری می کند و بعد در سر خودش، در ذهنش باد می آورد. به خودش می بالد. یا اینکه درس خوانده، یا اینکه به زیبایی اش، به کارش، به زور بازویش، به پست و مقامش، به یک چیزیش می بالد، این می شود عجب. ولی هرکس که خودش را شناخت و خدای خودش را شناخت، فهمید که چه شخصیتی دارد، حرف ها را خوب گوش می کند و حفظ می کند و عمل می کند، تا جزء آن کسانی نباشد که مثل پوست پیاز باد به هر طرف بکشاندشان.

 

46- آیا اگر ما از كسي ناراحتي داريم و يا به ما ظلم كرده مي توانيم به او لعنت بفرستيم؟ لطفاً اگر حديث و يا آياتی از قرآن وجود دارد بفرمایيد.

پاسخ:
هم خدا در قرآن می فرماید که همدیگر را نفرین و لعنت نکنید و کارها را واگذار کنید به من، (خودتان هم قرآن تهیه کنید با تدبر مطالعه کنید.) هم رسول الله (ص) می فرمایند کسی را لعنت نکنید. چون مثلاً شاید آن شخص به خاطر کاری که کرده 2 سال عذاب دارد، در صورتی که لعنتی که شما کردی 10 سال است. پس بنابراین شما که لعنت می کنید 2 سالش مال اوست، بقیه 8 سال مال شماست. خود خدا هم در قرآن می فرماید که: از هم انتقام نگیرید که من برای شما خوب وکیلی هستم.

 

47- بازی های کامپیتری که زن در آنها نیست چه حکمی دارند؟

پاسخ:
هر بازي كه انسان را سرگرم كند و مفيد نباشد ارزش ندارد. حالا حتماً اين نيست كه حرام باشد. انسان مؤمن خيلي وقتش با ارزش‌تر از اينهاست. هر بازي كه مفيد نباشد و به درك و معرفتش اضافه نكند براي انسان مومن خوب نيست، آنجايي هم كه بازي حرام است كه حرام است.

48- قسم راست خوردن چه حکمی دارد؟

پاسخ:
قسم خیلی کارِ خوبی نیست. 1) انسان راستگو احتیاج به قسم ندارد، چون آن حرفی که می زند در دل مردم هم جا می گیرد و هم می نشیند. 2) اصلاً کار خوبی نیست و خلاف است و آدم راستگو احتیاج به قسم ندارد.

 

49- چه كار كنم اراده ام نسبت به قرآن و دين بيشتر شود؟ چون گاهي اوقات چيزهايي در ذهنم مي گذرد كه اصلاً اعتقادي به آن ندارم. خواهشمندم مرا راهنمايي فرمایيد.

پاسخ:
انسان ها تا سه چیز را از خدا و امام زمان (عج) نگیرند، نمی توانند دین داشته باشند: 1) اراده قوی 2) حلم 3) علم
اراده قوی، حلم و علم را باید چهله بگیرید. روزی 100صلوات برای سلامتی حضرت صاحب (عج) بفرستی و ایشان را به مادرشان خانم فاطمه (س) قسم دهی و بگویی: از خدا بخواهید به من اراده قوی، علم و حلم بدهد. ان شاءالله این را آن قدر بگو تا آنها را بگیری. بعد به وسوسه های نفسانی ات هم اهمیت نده، تا آخر عمر هست.

 

بازگشت به فهرست موضوعی

4-1- برخورد با نامحرم

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت

1- در موقع روبرو شدن با نامحرم چه کنيم که بتوانيم خود را حفظ کنيم؟
پاسخ:
ازهمه چيز بهتر اين است که انسان بتواند از پس نفس، شيطان و نامحرم بربيايد. و گفتن ذکر"بسم الله الرحمن الرحيم لاحَولَ ولا قُوَّةَ الّا باللهِ العلیِّ العَظيم" و گفتن "بسم الله الرحمن الرحيم اللّهُمَّ لَکَ الحَمد واِلَيکَ المُشتَکی و اَنتَ المُستَعان" نيز می‌تواند به شما کمک کند. وقتی به "اِلَيکَ المُشتَکی" رسيديد از شر نفس و هواهای شيطانی به خدا پناه ببريد. البته در هر امری کوشش و تلاش هم بايد بکنيد.

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت

2- آيا امر به معروف و نهی از منکر نامحرم که خود طالب آن باشد درست است؟ يا اينکه اصل کار صحبت با نامحرم اشتباه است. اگر طالب نباشد چطور؟
پاسخ:
1. به نامحرم می‌خواهی بگويي اگر طالب است حتماً بگو، فقط نگاهش نکن.
2. کسی که طالب نيست شما يک جمله می‌گويی، اگر روی خوش نشان داد و باز هم طالب بود دوباره بگو و اگر نه ديگر نگو.


3- کسی را می‌شناسم که احتمالاً با نامحرم در ارتباط است، چگونه به او بفهمانم که کارش گناه کبيره است؟
پاسخ:
ما هيچ وقت نبايد در کار مردم کنجکاوی و دخالت کنيم و نبايد به کسی مشکوک باشيم. قرآن هم خيلی اين دو کار را نهی کرده، چه مشکوک بودن و چه کنجکاوی در زندگی مردم. شما می‌توانی برای رضای خدا هر وقت بلد بودی يا توانستی آن هم با اخلاق نصيحت بکنی.

4- در موسسه‌ای کار می‌کنم که در آن وضعيت حجاب و روابط بين محرم و نامحرم رعايت نمی‌شود. وظيفه اين حقير در مورد آنها چيست؟
پاسخ:
اين مسئله که شما می‌گوييد تقريباً همه جا رعايت نمی‌شود. شما مسئول هستيد مراقب ديد و کار و اعمال خود باشيد. اگر با عقل و درک خودتان فهميديد كه به يکی يا چند نفرشان تذکر بدهيد، گوش می‌دهند و عمل می‌کنند و باعث دعوا و ناراحتی نمی‌شود، تذکر بدهيد. اگرنه شما موظفيد خودتان را مراقب باشيد، تا نگاهتان به آنها نيفتد.

5- نظر شما را در مورد روابط بین زن و مرد نامحرم (حدود صحبت کردن) خواهانم.
پاسخ:
رسول گرامی‌(ص) می‌فرمایند: من اجازه نمی‌دهم زن نامحرم با مرد نامحرم بیش از سه کلمه حرف ضروری بزنند. یعنی کلاً وقتی دو نامحرم در مقابل هم قرار می‌گیرند، شیطان قسم خورده که یکی از جاهایی که من هستم و زمین می‌زنم و جهنمی‌می‌کنم همین جاست. به حضرت یعقوب (ع) و حضرت نوح (ع) و حضرت موسی (ع) هم گفته: هر کجا که دو نامحرم هستند، من سومیش هستم، آن قدر وسوسه می‌کنم تا اینها جهنمی‌شوند. و نظر بنده شرط نیست، نظر خدا و رسول الله (ص) و اهل بیت (ع) شرط است که این طور می‌فرمایند.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

6- صحبت كردن دختر و پسر در صحنه هاي دانشگاهي در مورد مباحث آسيب شناسي و اعتقادي و ... از نظر شرعي مشكلي ندارد؟

پاسخ:
خودتان بهتر می دانید، نه می توانید خدا را گول بزنید و نه دیگری را. هر طوری باشد و هر گفتاری با هم دارید مطمئناً داخلش لذت است. شما می توانی مثلاً آن مباحثه را با پسرها بکنی، یا دختری با دخترها مباحثه بکنی. دخترها با دخترها و پسر هم با پسرها.

 

بازگشت به فهرست موضوعی

4-2- شهوت

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- در مورد کنترل شهوت خواستم که مرا راهنمایی بفرمایید. مي‌ترسم مرا جهنمي‌كند.
پاسخ:
غذاهای پر انرژی مثل انگور، خربزه و عسل و انجير و خرما کمتر بخور. اینها همه پر انرژی هستند. ذکر"لاحول و لاقوﺓ الا بالله" را زیاد بفرستید که خودش شهوت را می‌کشد. از امام زمان (عج) بخواه شما را بر نفس و شهوت و شیطان مسلط بکند. و البته انسان در هر امروي بايد سعي و تلاش بكند.

2- خيلي دوست دارم از شهوات دوري كنم ولي در بيشتر مواقع موفق نيستم. چه كار كنم؟
پاسخ:
اول اينکه خدا حفظتان کند. دوم درباره دوری از گناه وظيفه داريد تلاش و سعی کنيد. حالا که پيروز نيستيد روز يا شب فرق نمی‌کند 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرستيد و از ايشان بخواهيد جان مادرشان خانم فاطمه (س) به شما اراده قوی بدهند تا بر نفس و شهوت و شيطان مسلطتان کند. و حتماً حتماً خودتان هم کوشش کنيد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

بازگشت به فهرست موضوعی

4-3- توبه

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- استاد محترم من تا به حال نمی‌دانستم که خوردن نخاع گوسفند یا مرغ حرام است. می‌خواهم بدانم من که ناخواسته به این صورت حرام می‌خوردم: 1- برای جبران آن چه باید بکنم؟ 2- برای رفع تاثیر غذای حرام در بدنم چه باید بکنم؟ 3- نماز و روزه و عبادات من قبول است یا نه؟
پاسخ:
اولاً شما که نمی‌دانستی و خوردی گناه نکردی. دوم همین قدر که انسان از هر خطایی، از هر گناهی پشیمان بشود آن گناه بخشیده شده است. قبل از این که بگوید استغفرالله خدا او را بخشیده. مهم این است که آن چیزهایی که حرام است در آنها یک اثرات بد مریض کننده است. شما مرتب صبح و ظهر و شب ذکر لاحول و لاقوﺓ الا بالله را بخوان که ان‌شاء‌الله اثرات بد آن شما را مریض نکند. بهترین راه هم همین است که شما دیگر حرام نخورید و لاحول و لاقوﺓ الا بالله را حتماً بخوانید. هیچ وقت این را هم نگویید که آیا نماز و عباداتم قبول است یا نه. چون یکی از کارهای خوب این است که انسان به خدا خوش بین باشد. چون خدا ان‌شاء‌الله تمام عبادات ما را قبول می‌کند.

2- من قبلاً مقداری پول پیدا کرده و آن را خرج کرده‌ام. الآن به اشتباه خود پی برده‌ام، چگونه می‌توانم کار اشتباه خود را جبران کنم؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:
هیچ کاری ندارد. اولاً ان‌شاء‌الله آن موقع شما گناه نکردید، یک پولی پیدا کردید. حالا ببین چقدر بوده؟ آن پول را در راه خدا و به نیت صاحب پول خرج کن. در راه خوب، در راه خدا، به مستحق بده. هم از زیر دِین او نجات پیدا می‌کنید و هم ثواب عظیمی‌می‌برید.

3- کسي که قبلاً مقداری پول را به نزول داده ولی هم اکنون به اشتباه خود پی برده و توبه کرده است، لطفاً راهنمایی کنید چه کار کند تا آن گناهش را جبران کند.
پاسخ:
توبه دو صورت دارد، صورت اول اینکه از خدا معذرت بخواهد. صورت دوم اینکه اگر توان دارد و می‌تواند پولی که از آنها نزول گرفته است برگرداند. اگر توان ندارد، در مقابل خدا توبه کرده حالا روزی 40 صلوات بفرستد و بگوید هدیه می‌کنم به روح کسانی که گردن من حق دارند، و خاطرجمع باش که "وقتي اين كارها را انجام دادي" شما پاک و منزهی.

4- با وجود اینکه سعی می‌کنم گناه نکنم ولی اگر هم خدای نکرده مرتکب گناه شوم، بلافاصله توبه می‌کنم. با این وجود باز هم از کرده خود پشیمانم و این احساس ندامت دائم رنجم می‌دهد. خواهش می‌کنم مرا راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:
خلق الله گناه می‌کنند، خوبی این است که انسان وقتی گناه کرد ده دقیقه دیگر، یک ساعت دیگر توبه کند. وقتی توبه کردی دیگر ناراحت نباش.

5- چرا با اين که بارها توبه کرده ام باز به گناه رو می‌آورم؟
پاسخ:
در درجه اول گناه چيز بدی است، اما اگر روزی ده بار گناه کردی باز پشت سرش توبه کن. چون توبه کار خوبی است.
اگر می‌خواهی کمتر طرف گناه بروی و کمتر گناه بکنی، بارها گفته ام صبح ها بعد از نماز صبح "دوازده بار قل هوالله و هفت بار لاحول و لاقوﺓ الا بالله العلی العظيم" را بخوانيد، بعد سر روی مهر بگذار و سه بار "شکراً لله" بگو و از خدا بخواه شما را بر نفس و شهوت و شيطان مسلط بکند.

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

6- اگر فردي قبلاً گناهي كرده باشد ولي الان پشيمان باشد و توبه نمايد و ديگر به هيچ عنوان قصد انجام آن گناه را نداشته باشد، خداوند كاملاً او را پاك مي نمايد؟

پاسخ:
شما هر وقت هر گناهی کردی، و بعد پشیمان شدی قبل از آنکه بگویی خدا مرا ببخش، خدا تو را بخشیده، خاطرجمع باش. حالا هر گناهی باشد. مگر حق الناس، یعنی غیبت کسی را کرده باشی و یا پول کسی را خورده باشید، آن فرق می کند.

بازگشت به فهرست موضوعی

4-4- عقل

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- لطفاً راه صحيح استخاره کردن را به ما بياموزيد.
پاسخ:
اکثراً سعی کن از عقل و درک و معرفتت استفاده کن. درباره هر چيزی فکر کن، با عقل و درک و معرفتت، و از آنها استفاده کن. حتی از دلت استفاده نکن. دلت می‌خواهد آن کار را می‌کنی يا دلت نخواهد آن کار را نمی‌کنی. چرا اين را می‌گويم؟ چون وقتی استخاره می‌کنی فلان کار را بکنی و خوب می‌آيد. بعداً می‌بينی افتادی داخل آن کار و بد می‌شود، و بعدش کافر می‌شوی. اما وقتی با عقل و درک و تدبير جلو رفتی، هم موفق می‌شوی و هم زده نمی‌شوی. حالا اگر در دو راهی ماندی، بده کسی که اين کار را بلد است برايت استخاره کند.

2- گاهی انسان در گرفتاری‌ها چنان مستأصل می‌شود که پيدا کردن راه درست برايش مشکل می‌شود. چه بايد بکند؟
پاسخ:
هيچ مشکلی نيست. خودت را بر نفست مسلط کنی و از عقل استفاده کنی هيچ وقت گمراه نمی‌شوی. چون خدا به ما عقل داده، عقل نوري است که در تاريکی به ما روشنايی ‌می‌دهد. اين خيالات نفسانی است.

3- چه کنيم تا در امور دنيايي هميشه بهترين و صحيح‌ترين راه را بتوانيم انتخاب کنيم تا کمتر با شکست مواجه شويم؟
پاسخ:
از عقل و دينتان استفاده کنيد. مولاعلی (ع) می‌فرمايد: مردم بايد دين فهم بشوند. بيايند احکام و اخلاق را طبق قرآن و سنت رسول الله (ص) ياد بگيرند. وقتی انسان دين فهم بشود، طبق دستور عقلش رفتار بکند، هيچ وقت به گناه نمی‌افتد. اما اکثراً عقل و دين را کنار گذاشته‌اند و فقط از شيطان و نفس استفاده می‌کنند.

4- چه کنيم نيروی عقل در ما زياد بشود؟
پاسخ:
همين که مولا علی (ع) می‌فرمايد: خدا به ما عقل داده است. هر چيزی محتاج عقل است، عقل محتاج ادب است. بايد ما بياييم زير دستور قرآن و احکام رسول الله (ص) گوش کنيم و حفظ کنيم که عقلمان ادب بشود. وقتی ادب شد، روز به روز ما داناتر می‌شويم.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2
بازگشت به فهرست موضوعی

 

5-سوالات اجتماعی

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- شما در مورد بسيج چه نظري داريد؟
پاسخ:
من بارها عرض کرده ام: ما یک خانواده 70 میلیونی هستیم. همه با هم خواهر و برادر هستیم و همه باید در این مملکت کاری کنیم. حالا یکی بسیجی، سپاهی، ارتشی، لشگری فرقی نمی‌کند طلبه و کار اداری، همه باید در این مملکت کاری انجام بدهیم. فقط شرطش این است که 1) برای رضای خدا باشد2) به مملکت خیانت نشود3) به ملت خیانت نشود4) به دین خدا خیانت نشود.

2- نظر شما در مورد مجالس "عمر کُشان" و "عيد الزهرا" چيست.
پاسخ:
کار خوبی نيست، بين ما دشمنی می‌اندازند. ما هيچ حديث و آيه‌ای راجع به اين مسئله نداريم. اين يک کار من‌در‌آوردی است. اين يک کاری است که بين مؤمنين دشمنی می‌اندازد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

3- در خصوص همسایگانی که به انواع مختلف باعث اذیت و آزار می شوند چه باید کرد؟ چه کنیم تا یا به راه راست هدایت شوند یا در غیر این صورت شر و فتنه آنها به خودشان برگردد؟

پاسخ:
دستور اسلام اين است:
1- شما به آنها محبت كنيد، احترام كنيد، سلام كنيد.
2- اينكه حتماً هر روز يا شب فرقي نمي‌كند، 50 صلوات براي سلامتي امام زمان (عج) بفرستيد و سفت و سخت از حضرت (عج) بخواهيد، قسم بدهيد به خدا و جان مادرشان فاطمه (س) كه: اگر اينها قابل هدايت هستند، هدايتشان كن. اگر نيستند شرشان را از سر ما بكن و به خودشان برگردان.

 

4- برق کشی های قدیمی و برق هایی که بدون کنتور است و به عنوان «برق امام» استفاده می شود حکمش چیست؟

پاسخ:
اینها من درآوردی است، ما بایستی که هر چیزی را از راهش استفاده کنیم و پولش را به صاحبش بپردازیم. اینها یک امور من درآوردی است.

بازگشت به فهرست موضوعی

6-سوالات خانوادگی

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت

1- آيا می‌توان از مواد خوراکی خارجی استفاده نمود؟
پاسخ:
محصولات خوراکی خارجی بدليل عدم رعايت نجس و پاکی توسط توليد کنندگان آن، نجس محسوب می‌شوند و نبايد مصرف شوند. الحمدلله در کشور ما هم محصولات با کيفيت خوب توليد می‌شود.
اگر در کشور ما (که کشور اسلامی‌است)، مسئولين توليد مواد خوراكي رعايت نجس و پاکی و بهداشت را نکنند، در برابر خدا ايشان مسئول خواهند بود و ما در اين زمينه مسئول نيستيم. چون از محصولاتی استفاده کرده‌ايم که در کشور اسلامی‌توليد شده و فرض بر اين است که موازين و احکام شرع در توليد آنها رعايت می‌شود.


2-برای تهيه گوشت و مرغ با ذبح اسلامی‌چه بايد کرد؟
پاسخ:
گوشت و مرغی را که ما در کشور ايران تهيه می‌نماييم، که کشور اسلامی ‌است و در همين کشور ذبح شده، فرض بر اين است که ذبح اسلامی ‌شده‌اند و مردم با اين اطمينان آن را تهيه می‌نمايند.حال اگر خدای نکرده اين مسئله توسط مسئولين رعايت نشود، آنها در برابر خدا مسئول هستند و ما که آن را تهيه می‌کنيم، در اين مورد مسئوليتی نداريم.

3-علت افسردگی چيست؟ و برای بهبود آن چه بايد کرد؟
پاسخ:
1- افسردگی وجود ندارد. اينها تمام تلقين‌هايی است که به خود می‌کنند. خواسته‌های بزرگ و بلندپروازی‌هايی دارند، بعداً به آن نمی‌رسند و فکر می‌کنند افسرده شده‌اند.
2- برای از بين بردن تمام گرفتاري‌ها، دلشوره‌ها، غم‌ها و افسردگي‌ها، بايد بيايند در خانه خدا و امام زمان(ع). البته اين تنها برای کشور ما نيست، بلکه تمام کشورهای ديگر هم به اين نتيجه رسيده‌اند، که درمان همه اين بيماري‌ها دين درماني است.


4- در رفت و آمد‌ها کجا برويم که مورد رضای خدا باشد؟ و با چه کسانی نبايد رفت و آمد کنيم؟
پاسخ:
خدای عظيم الشأن عقل و درک و فکر را برای همين به ما داده، که با آنها خوب و بد را تشخيص بدهيم. اسلام فرموده: خودتان را در دين تربيت کنيد. وقتی تربيت کرديد ، حالا جايی که صلاح است می‌رويد و جايی که صلاح نيست نمی‌رويد. خدا قانون را فرستاده، درک و عقل را هم به ما داده تا خودمان تشخيص دهيم.
جايی هم که صلاح نيست برويد، اما مجبور به رفتن هستيد، سعی کنيد در آنجا معلم خوبی باشيد. رنگ بدهيد، اما رنگ خلاف از آنها نگيريد.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
5- وظیفه کامل و شایسته ما نسبت به پدر و مادر چیست؟
پاسخ:
1) به پدر و مادر احترام بگذارید.2) دعایشان بکنید، اگر مریض هستند دعا کنید شفا پیدا کنند و در زندگی موفق باشند.3) تمام سعیتان در این باشد که از اشتباهات و لغزش دیگران خودتان جهش کنید. یعنی وقتی می‌بینی آنها اشتباهاتی دارند نمی‌توانی دستوری به آنها بدهی، ولی خودت می‌توانی کارهای خلاف و اشتباه آنها را انجام ندهی و کارهای خوبشان را انجام بدهی و دعایشان کنی. و از طرفی اگر آنها مریض هستند این ذکرهای "صلوات، سوره قل هو الله و لاحول و لاقوة الا بالله" را از دست ندهید.

6- آیا می‌توان دستور شما را در مورد خواندن ذکرهای "صلوات، سوره قل هو الله و لاحول و لاقوة الا بالله" به نیت پدر و مادر خواند؟
پاسخ:
ذکر خودش اثر دارد. منتها یک ثوابی دارد که مثلاً نيت مي‌كنيد ثوابش برای سلامتی آقا امام زمان (عج) یا چهارده معصوم (ع) یا به روح پدر و مادر است، پس بنابراین اشکالی ندارد. تازه وقتی برای آنها انجام می‌دهی از ثواب خودت هیچ کم نمی‌شود.

7- برای سلامتی جسمی‌و روحی و طول عمر والدینم چه کنم؟
پاسخ:
دعا کن، ما فقط می‌توانیم دعا کنیم و خدای متعال دعایی را که برای دیگران می‌کنید مستجاب می‌کند.

8-آيا پدر و مادر همسرمان همانند پدر و مادر ما به گردن ما حق دارند؟
پاسخ:
پدر و مادر همسرتان حق گردنتان دارند، و مثل پدر و مادر خودتان می‌مانند. احترامشان واجب است. در رفت و آمد و سرزدن به ايشان نبايد کوتاهی شود. اگر مومن هستند که هيچ، اگر هم مؤمن نيستند، به آنها احترام و محبت کنيد. ولی با راهشان و رفتار خلافشان موافقت نکنيد و انجام ندهيد. و وقتی به منزلشان رفتيد معلم خوبی باشيد، ولی رنگ بد نگيريد.

9- مي‌خواهم براي صله رحم به ديدن يکی از اقوام بروم، ولي مي‌گويند كه به خانه او نروم، چون براي دين و عقيده ام ضرر دارد. تكليف من چيست.
پاسخ:
جايی که می‌دانيد برای شما زيان مذهبی دارد، هر چه کمتر برويد بهتر است.

10- رابطه پدر با دخترش و مادر با پسرش چگونه بايد باشد؟ آيا بوسيدن و در آغوش كشيدن برای ابراز علاقه (در سنين مختلف) توصيه مي‌شود؟
پاسخ:
در تمام زندگی خوب که بعدها پدر از فرزندش راضی باشد، چه پدر نسبت به دختر و چه مادر نسبت به پسر و بالعکس آن، بايد وقار باشد. علاقه به دختر و پسر بايد در درون انسان باشد. هيچ چيز در زندگی بهتر از وقار نيست. دختر تا کوچک است بوسيدنش اشکالی ندارد، ولی وقتی بزرگ شد رعايت اخلاقيات و وقار باشد. مادر با پسرش هم همين طور.
حتی بعضی از آقايان به من شکايت می‌کنند که خانم من وقتی به ديدن پدر يا برادرش می‌رود و آنها او را بغل می‌کنند و می‌بوسند، من ذاتاً ناراحت می‌شوم. وقار در زندگی خيلی شرط است.


11- برای درمان امراض چه ذکر يا راه هايی را توصيه می‌کنيد؟
پاسخ:
اگر يقين داشته باشيم، صلوات برای ائمه چهارده معصوم (ع) و امام زمان (عج) بفرستيم دوای هر دردی است.

12- برای زياد شدن رزق چه کنيم؟
پاسخ:
1- دعا کنيد هر شب. 2- هر شب سوره "اذا وقعه" را برای خدا بخوانيد. خدا می‌فرمايد: اگر مؤمن برای روزيش دعا نکند آن قدر به او نمی‌دهم که بتواند يک شلوار بپوشد يا يک ليوان شربت بخورد.

13- چگونه دعوا و مشاجره خانوادگي را كم كنيم و محبت را افزايش دهيم؟
پاسخ:
فرق می‌کند. يک وقت زن و شوهريد مشاجره می‌کنيد، يک وقت پدر و مادرتان مشاجره می‌کنند. زن و شوهر مشاجره دارند، عاقلانه نيست. شبی 50 صلوات بفرستيد برای سلامتی آقا امام زمان (عج) و قسم بدهيد آقا را و از خدا بخواهيد اگر من مقصرم من را بيدار کنند. اگر همسرم مقصر است او را بيدار و آگاهش کنند. محبت ما را در دل هم جا کنند. يک وقتی هم پدر و مادرت هستند. شما نمی‌توانی نه حرف بزنی و نه امر کنی، فقط دعا کن. دعايتان برای پدر و مادر مستجاب می‌شود.

14- رفت و آمد با خانمی‌که نمازخوان است اما بچه‌هايش تارک الصلاة هستند چه حکمی‌دارد؟ و چون خرجش را بچه‌هايش می‌دهند، آيا لقمه‌شان حلال است و ما مي‌توانيم درخانه آنها چيزي بخوريم؟
پاسخ:
با تارک الصلاة کمتر رفت و آمد بايد کرد. آن خانمي‌که خودش نماز مي‌خواند و بچه‌هايش نماز نمي‌خوانند گناهش بيشتر از بچه‌هاست. چون او بچه‌ها را تربيت کرده. لقمه‌شان را هم اگر خاطر جمع هستيد که پاک است بخوريد، اگر نه نخوريد.

15- دختری دارم سه ساله، مقنعه نخی سرش می‌کنم به من می‌گويند در فصل گرما بچه اذيت می‌شود. می‌خواهم بدانم از چه سنی برای پوشش دختر بچه‌ها اقدام کنيم بهتر است؟
پاسخ:
شما بدان پوشش و حجاب دخترت را که حفظ می‌کنی نفعش به خودت و دخترت بر‌می‌گردد. به آنها و به خودتان می‌گويم: گرمای جهنم سوزناک‌تر و گرم‌تر است. نظر من در رابطه با سن پوشش برای دختر بچه‌ها اين است که هر چه زودتر آنها را به حجاب و پوشش عادت بدهيد بهتر است، و با اين کار هم بچه را عادتش می‌دهيد.

16- دليل اينکه خدا برای آرامش ما جفت هايی از جنس خودمان قرار داده در حالی که اين جفت در بعضی مواقع به همسر خود خيانت می‌کند چيست؟ در حالی که نبايد اين طور باشد.
پاسخ:
خود شما می‌نويسی برای راحتی ما قرار داده. اگر نبود خسته‌کننده و اسير‌کننده می‌شد. اينکه انسان‌ها به هم خيانت می‌کنند، يک صد و بيست و چهار هزار پيامبر آمدند که بگويند به هم خيانت نکنيد. اگر به هم خيانت نکنند، دنيا بهشت می‌شود و در آخرت هم جهنم ندارند.

17- آيا می‌شود در آغاز زندگی زناشويی به دلايل شخصي به مدت يک الی دو سال از بچه‌دار شدن جلوگيری کرد؟
پاسخ:
اشکالی ندارد، فقط هم خودتان و هم همسرتان راضی باشيد.

18- براي زوجي كه چند سال است بچه‌دار نمي‌شوند چه دستوري مي‌فرماييد؟
پاسخ:
1. ابتدا بايد دکتر و دوا کنيد.
2. سپس سفارشی که من می‌کنم. اگرعيب از خانم است، بعد از نماز صبح، ظهر و مغرب دستتان را روی پوست شکمتان بگذاريد، 7بار "بسم الله الرحمن الرحيم لاحول و لاقوﺓ الا بالله العلی العظيم" را بخوانيد. بعد هم روز يا شب فرقی نمی‌کند 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرستيد و آقا را به جان مادرشان قسم بدهيد که يک فرزند سالم و صالح که از سربازان خود آقا امام زمان(عج) بشود به شما بدهد. اگر هم عيب از مرد بود همين کارها را بکنند.
3. اگر هم هيئت می‌آيند، بيايند پيش من قند دعا خوانده بگيرند.

19- كودكي داريم كه بيماری مسری دارد، فرزند ديگر ما هم در خطر است. لطفاً بگوييد ما چه بكنيم كه خداوند و چهارده معصوم (ع) آنها را شفا دهند؟
پاسخ:
شما هر روز يا شب فرقی نمی‌کند 40 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان(عج) و 40 صلوات به روح خانم فاطمه زهرا (س) بفرستيد. و از ايشان بخواهيد بچه‌هايتان را شفا بدهند. روزی يک استکان آب هم داخلش چند تا قند بيندازيد و يک بار سوره حمد و هفت بار "لاحول و لاقوﺓ الا بالله العلی العظيم" در آن بخوانيد. هم به او که مريضی دارد و هم آنهايی که در معرض خطر آن بيماری هستند بدهيد. ان‌شاء‌الله با يقين کامل خدا شفا می‌دهد.

20- ماشين لباسشويي‌‌‌هاي جديد كه تا 7 بار آبكشي مي‌كنند، آيا نجاست در آنها پاك مي‌شود؟
پاسخ:
پاک نيست، به شرطی پاک است که وقتی لباس داخلش می‌گردد، آب از بالا بيايد و از پايين برود و شما با چشمتان ببينيد، و چيز نجس هم داخلش نيفتد.

21- آيا خريدن لباس نو براي عيد عيب دارد؟
پاسخ:
نه عيبی ندارد، فقط آن که در هر زمان عيب دارد، خريد از روی چشم‌و‌هم‌چشمی‌و تجمل‌گرايی است. عيب که دارد هيچ، گناه هم دارد.

22-در ايام عيد نوروز و سال نو بخاطر همزماني با اربعين امام حسين (ع) چه کنيم که خدا و ائمه (ع) را از خودمان راضی کنيم؟
پاسخ:
امسال آزمايش بزرگی برای همة ماست، در ايام عيد و سال نو ما بايد آبرودار خدا و ائمه (ع) باشيم، نه آبروريزشان. بنابراين شما درطول سال شيرينی می‌خريد و مصرف می‌کنيد، حالا اين چند روز هم اگر خريديد به نيت سال نو و عيد نوروز نباشد، بلکه به خاطر اين که مهمان می‌آيد و وسيله‌ای برای پذيرايی از مهمان است باشد. اين طوری اشکالی ندارد. فقط استفاده از تخمه اشکال دارد و نبايد بخريد. اصل اين کارها به نيت دل شماست، که به چه نيتی می‌خريد و استفاده می‌کنيد. حتی خانه تکانی و شستشو هم اشکالی ندارد، فقط به عنوان سال نو و عيد نباشد، به خاطر اين باشد که مؤمن هميشه بايد منزلش تميز باشد. درباره رفت و آمد و ديد و بازديد هم همين طور، شما در طول سال به خانه هم می‌رويد. ببينيد جايی که می‌رويد می‌توانيد در آنجا دين خود را حفظ کنيد و خنده، قهقهه، غيبت، دروغ و گناهی نباشد، برويد. و گرنه در خانه بنشينيد بهتر است. در اين صورت جلوی گناه خود و ديگران را گرفته‌ايد. ولی اگر ديديد نه، می‌توانيد برويد و در آنجا معلم خوبی باشيد، رنگ بد نگيريد و رعايت اخلاقيات اسلامی‌را بکنيد، چه اشکال دارد، برويد. فقط به جای تبريک سال نو و عيد به علت تقارن با اربعين حسينی بگوييد درود و سلام و رحمت خدا بر امام حسين (ع) و يارانش، و برای سلامتی آقا امام زمان (عج) صلوات بفرستيد.

23- اگر خداي نكرده پدر و مادري فرزندي دارند كه از كودكي در تربيتش غفلت كرده و حالا به اشتباهشان پي برده اند و مي‌خواهند اصلاحش كنند، از چه راهي وارد شوند و چه بايد بكنند؟
پاسخ:
آنچه را که پدر و مادر لااقل بايد انجام دهند، فرستادن روزی 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان(عج) است، و آقا را قسم بدهند که از خدا بخواهد فرزندانشان را در راه رضای خودش هدايت فرمايد. چون دعای پدر و مادر برای فرزندان خيلی مؤثر است. در ضمن هرکس، حالا کاری به پدر و فرزندی يا مادر و فرزندی نداريم، هرکس می‌خواهد کسی را اصلاح کند و انتظار داشته باشد آن شخص حرفش را قبول و عمل کند، اول بايد خودش را اصلاح کند و حرف حق را قبول کند. خودش را در مسير الهی تربيت کند، بعد به فکر اصلاح ديگران باشد. در اين صورت اگر پدر و مادر خودشان را اصلاح و تربيت الهی کنند، خود به خود فرزندان در راه خدا و چهارده معصوم (ع) تربيت می‌شوند.

24- لطفاً در مورد روابط صحيح بين زن و شوهر، و بين پدر و مادر با بچه‌ها در خانواده ما را راهنمايی بفرماييد.
پاسخ:
روابط زن و شوهر جلوی بچه‌ها چه دختر و چه پسر هر چه با وقارتر و سنگين تر باشد، بهتر است. هم برای زن و هم برای شوهر، و همين طور برای حفظ آبرو و تربيت بچه‌ها. اما برای بچه‌ها آن که مهم است، خوش اخلاقی است. تذکر هر چيزی و هر خلافی به فرزند چه دختر و چه پسر، لااقلش سه بار با اخلاق باشد، با حديث و آيه باشد. بگوييد خدا اين را فرموده و ائمه (ع) اين را فرموده‌اند. بار چهارم طوری رفتار بکنيد که آنها بفهمند که ديگر اين خلاف انجام نشود.

25- از شما استاد عزيز مي‌خواهم كه در رابطه با رفت و آمدهاي فاميلي و محارم توضيح دهيد.
پاسخ:
چه فامیل‌های نزدیک و چه دور، در قدم اول هدف ما دین و اخلاقیات دین باشد. هر کدام با اخلاقیات دین موافق‌اند، با آنها رفت و آمد می‌کنیم، به شرطی که اخلاقیات دین باشد. آنهایی که اخلاقیات دین را اجرا می‌کنند، با آنها رفت و آمد می‌کنیم، گرچه دورترین فامیل باشند. و با آنهایی که اخلاقیات دین را اجرا نمی‌کنند، با آنها قطع رفت و آمد می‌کنیم، یا کمترش می‌کنیم، گرچه نزدیک‌ترین فامیل‌ها باشند.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

26- پدرم به مادرم نفقه نمی دهد، چه کنم؟

پاسخ:
هم پدرت را دعا کن هم از ایشان بخواه و خواهش کن که با مادرت مهربان باشد، و از پدرت بخواه با اخلاق که: پدرجان با مادرم مهربان باش و به او کمک کن.

 

27- من يك مادر شوهر توقعي دارم كه هر كاري برايشان انجام بدهيم مي شود وظيفه و بايد حتماً آن را تكرار كنيم و اگر به هر دليلي نتوانيم انجام بدهيم فوراً شروع به نفرين كردن مي كنند، شوهر من بيشتر از پسرهاي ديگر به ایشان كمك مي كند، در صورتي كه اصلاً نيازي به كمك ما ندارند و بيشتر هم از شوهر من توقع دارند و مرا هم اذيت مي كنند. حتي ما بايد از زندگي خودمان بگذريم و كارهاي خودمان را انجام ندهيم تا كار ایشان راه بيفتد. لطفاً بفرمایيد با اين وضعيت چطور رفتار كنم.

پاسخ:
1) شما بدان از آن روزی که شما گفتی بله، مادر شوهرتان دیگر مادر شماست. 2) تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز

همه ماها آنچه را که کار خوب است می کنیم. گذشته از ثوابی که می بریم تمام اینها انعکاسش به خودمان برمی گردد. روزگاری می آید که مردم دوستِ ما می شوند و به ما کمک می کنند و آن روزی که ما محتاجیم ما را از احتیاج در می آورند. و آنهایی که این طور توقع دارند ناشکر هستند، به خودشان ظلم می کنند، یعنی اگر به شما بگویند "دست شما درد نکند، خیلی ممنون." ثواب می برند. آن قُرقُرهایی که می کند، گناه است. شما خوشحال باش که در گناه ان شاء الله نیفتی.

بازگشت به فهرست موضوعی

7-سوالات مربوط به آقایان

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت
1- نگاه کردن به فيلم‌های تلويزيون( فيلم خارجی) که در آنها زن‌ها بدون حجاب نمايش داده می‌شوند، برای مردان اشکال دارد يا خير؟ و آيا فرق دارد که آن زن مسلمان يا يهودی يا ... باشد؟
پاسخ:
به هر صورتی مرد، زن نامحرم را ببيند حرام است. چه مسلمان باشد، چه دارای هر دين ديگری باشد. حالا اگر شما خواستيد فيلم را ببينيد اشکالی ندارد. فقط وقتی فيلم به جايی رسيد که خلاف بود يا زن نامحرم بود، چشم‌هايتان را روی هم بگذاريد و نگاه نکنيد.

2- يک شرکت برای جلب نظر مردم بدون دريافت پولی اقدام به ايجاد مسابقه می‌کند و به برندگان جايزه مي دهد. آيا اين جايزه اشکال شرعی دارد ؟
پاسخ:
خلاصه مطالب، کاری که انجام می‌دهيد و يا کار آن شرکت خلاف نباشد.

3- در مورد قرعه کشی يا سود بانک‌ها چه نظری داريد؟
پاسخ:
نيت شماشرط است، اگر شما پولتان را به نيت قرض الحسنه يا پس انداز در بانک گذاشتيد و آنها خودشان قرعه کشی کردند و جايزه ای برنده شديد، اشکالی ندارد. اما اگر برای قرعه کشی و برنده شدن پول را در بانک گذاشتيد، اشکال شرعی دارد.

4-در مورد مسابقاتی که از شرکت کنند گان مقداری پول می‌گيرند و فقط به نفرات برنده جايزه می‌دهند، چه نظری داريد؟
پاسخ:
اين کارها را نکنيد. چون نارضايتی در کسان ديگری که برنده نشده‌اند به وجود می‌آيد، درست نيست.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
5- چرا ریش را با تیغ زدن گناه کبیره و حرام است؟
پاسخ:
چرا گناه نداشته باشد؟ چون دستور خداست، حتی اگر شما بپرسید که کجای قرآن است، در قرآن است که خدا می‌فرماید: خود را شبیه کفار در نیاورید. کافر که شاخ و دم ندارد. ریش را سه تیغه می‌کند، زنجیر طلا می‌اندازد. اما این کار فسق علنی است. کسی که شراب می‌خورد فسق مخفی است، ولی گناهش کمتر از فسق علنی است.

6- آيا بلند كردن مو براي مردان از نظر اسلام اشکال دارد؟
پاسخ:
از نظر شرعی اشکالی ندارد، البته بايد آن را تميز نگه داريد. ولی در کل سنگينی و وقار مرد را پايين می‌آورد. شما بايد جوری باشيد که به وقار و شأن يک مؤمن بيايد.

7- حكم استفاده از طلاي سفيد براي مردان چيست؟
پاسخ:
طلا برای مرد به هرصورتی حرام است. حالا اگر حلقه ازدواج بود، موقع نماز در بياوريد.

8- در ابتدای بعضي نرم افزارهاي خارجي عكس زن بي‌حجاب هست، حكم آنها چگونه است؟
پاسخ:
کلاً نگاه کردن به زن نامحرم حرام است. آن چند لحظه سعی کن تا می‌توانی نگاه نکن، و اگر اتفاقی هم نگاهت افتاد بی‌اهميت باشد.

9- معيار سود در خريد و فروش کالا از نظر اسلام چيست؟
پاسخ:
بايد بايد شما در تمام امور باانصاف باشيد. خودت می‌فهمی‌و خودت بهتر آگاهی و می‌فهمی‌که الآن کاری که می‌کنی انصاف و رضای خدا در آن هست يا نه. و اين را بدانيد که يکی از پايه‌های ايمان انصاف است.

10- در يک اداره دولتی کار می‌کنم که شاهد مسائلی از قبيل کم کاری، تبعيض و انواع بی عدالتی ها هستم. ضمناً به علت اين محيط کار، مدام عصبانی و ناراحت می‌باشم. استاد عزيز لطفاً بفرماييد:
1. افرادی که در اين گونه محيط ها کار می‌کنند چه وظيفه ای دارند؟
2. چگونه نان حلال در بياورند؟
3. چه کنند که از شر فتنه و بلای اين گونه ادارات و سازمان ها و در اصل از شر افرادی که در اين محيط ها کار می‌کنند در امان بمانند؟
4. درمان عصبانيت من چيست؟
پاسخ:
1. فقط شما وظيفه داری خودت خلاف نکنی، با خلاف موافق نباشی و آنها را دعا کنی.
2. هر کس خودش سعی کند در کارش خلاف نکند و با خلاف موافق نباشد و هم خودش و هم ديگران را دعا بکند.
3. و 4. بعد از نماز صبح 34 بار الله اکبر، 33بار الحمد لله، 33 بار سبحان الله، 7 بار "لاحول و لاقوﺓ الا بالله العلی العظيم"، 7 بار "اللهم لک الحمد و اليک المشتکی و انت المستعان" را بخوانيد، و بعد سرتان را روی مهر بگذاريد و از آقا امام زمان (عج) بخواهيد به جان مادرشان خانم فاطمه(س) از خدا بخواهند از شر افرادی که در دلتان نيت کرده بوديد حفظتان کند. و شما را از شر شهوت و شيطان و نفس حفظ کند و در کارها ياريتان کند.

11- متاهل شده ام و شهوت مرا اذيت می‌کند. لطفاً مرا راهنمايی کنيد.
پاسخ:
هر چيزی در حال ميانه‌روی و کنترل ارزش دارد. شما بهترين غدا را در يک روز شش مرتبه بخوری، هم دلت را می‌زند، و هم دل درد می‌گيری و مريض می‌شوی. لذا شما هر چه بيشتر در شهوت کوشش کنی، بدتر می‌شوی. مگر اين که جلوی خودت را بگيری.

12- حكم ماشين اصلاح برای ریش زدن چگونه است؟ (البته نه سه تيغه‌ها)
پاسخ:
ما مردها باید صورتمان از شماره 4 کمتر نباشد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

13- بنده در شرکتی مشغول به کار هستم اما از 9 ساعت زمان کارم عملاً بیش از تا 30 دقیقه کار مفید ندارم. نه اینکه من نخواهم کار بکنم بلکه مدیران شرکت به واسطه بی لیاقتی یک چنین شرایطی را بوجود آورده اند. من هم به عنوان وظیفه تذکر داده ام اما مفید واقع نشده. آیا حقوقی که من آخر ماه می گیرم حلال است؟ حتی برای خلاصی از این وضعیت به دنبال تغییر شغلم هستم، اگرچه می دانم شرایط بازار کار خوب نیست. بفرمایید وظیفه و تکلیف بنده چیست؟ البته من دوست دارم کار کنم و از دانشم برای مجموعه فعالیت داشته باشم ولی مدیریت به منزوی کردن ما راغب تر است.

پاسخ:

تا زمانی که در خودت احساس نکنی کم کاری می کنی یا کاری بیاید و شما نکنی هیچ اشکالی ندارد. خودت را اذیت نکن، و سر کارت هم باش، روزی ات هم بر تو حلال است.

زمانی کار شما خلاف است و روزی حرام می شود که کاری به شما رجوع شود یا مراجعه کننده ای بیاید و تنبلی و سستی کنی یا کم کاری کنی. راحت باش، کارت را هم عوض نکن.

 

14- آیا استفاده از حلقه طلای سفید در تمام حالات برای مرد حرام است، یا فقط در زمان نماز خواندن؟

پاسخ:
طلا کلاً دست مرد باشد حرام است. حالا موقع نماز هم که دست مرد باشد حرام است.

15- اگر فردی که کارش خرید و فروش کالا نیست جنسی را برای گران شدن و استفاده بردن بخرد و نگهداری کند و بعد از گران شدن بفروشد، آیا چنین کسب درآمدی حلال است؟

پاسخ:
نه، هر رقم احتکار حرام است.

 

 

بازگشت به فهرست موضوعی


8- سوالات مربوط به بانوان

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت

1- اجازه شوهر برای زن در چه اموری لازم است؟
پاسخ:
طبق فرموده ائمه اطهار (ع)، زن هيچ کاری را بدون اجازه شوهرش نبايد انجام دهد. يعنی مثلاً بدون اجازه شوهر از منزل خارج نشود. حتی روزه مستحبی و نذر نيز بايد با اجازه شوهر باشد. تنها در امر واجب خدا است که اجازه شوهر لازم نيست و زن بايد با رعايت اخلاق در منزل، واجب خدا را انجام دهد. اطاعت از شوهر بايد در مسير دين خدا باشد، ان ‌شاء‌ الله.

2- آيا خانم‌ها می‌توانند به پزشک مرد مراجعه نمايند يا خير؟
پاسخ:
برای خانم‌ها لازم است هنگام مراجعه به پزشک، تحقيق کنند که آيا متخصص خوب خانم هم در اين زمينه هست؟ و سپس به پزشک خانم مراجعه نمايند. به لطف خدا متخصص خانم خوب درکشور ما زياد است، و تنها در صورت اجبار می‌توانند به پزشک مرد مراجعه نمايند.
کلاً هنگام مراجعه به پزشک، به ائمه (ع) توسل نموده و از خدا در خواست نماييد که شفای شما را به دست اين دکتر قراردهد و داروی لازم را از طريق او به شما برساند. سعی کنيد تحقيق نماييد پزشک مؤمن باشد، که برای خدا کار کند. چون کار وقتی برای خدا باشد، ان ‌شاء‌ الله درست بوده و نتيجه خواهد داشت.


3-آيا می‌توان از لوازم آرايش خارجی استفاده نمود؟
پاسخ:
لوازم آرايش خارجی نبايد مصرف شوند. چرا که نجس و پاکی توسط توليد کنندگان آنها رعايت نمی‌شود. بنابراين نماز، در صورت استفاده از اين لوازم صحيح نيست و دست خيس به اين مواد نبايد زد. البته بهتر است در مورد لوازم آرايش ايرانی هم احتياط شود، و با آنها نماز خوانده نشود.
لازم به توضيح است که استفاده از لوازم آرايش برای بانوان تنها در نزد همسرشان اشکال ندارد و مستحب است، اما در نزد نامحرم چه آرايش کردن و چه عطر زدن حرام است. در حديثي از قول پيامبر گرامی‌اسلام (ص) آمده که اگر زنی خود را معطر نموده و از منزل خارج شود، مورد لعن خدا و ملائکه است تا به خانه بازگردد.


4-آيا خانمها می‌توانند کار کنند و اگر می‌توانند چه کارهايی بهتر است انجام دهند؟
پاسخ:
اصل کار خانم‌ها در خانه، اخلاق و عاطفه است. کار در بيرون از منزل، در صورتی جايز است که با وظيفه اصلی آنها مغايرت پيدا نکند و صد البته با اجازه شوهر باشد. در عين حال در بيرون از منزل حفظ موازين شرع و واجبات دينی اصل است. رعايت يعنی بايد بداند از خانه که به قصد کار خارج می‌شود، آيا دينش را می‌تواند حفظ کند و در اموری مانند ارتباط با نامحرم و حفظ حجاب، رعايت را کامل داشته باشد؟ با اين حال برخی کارها هستند که لازم است خانم‌ها در آن فعاليت کنند. مثل معلم دبستان (برای پسر بچه‌ها تا کلاس سوم)، مدير و دبير برای مدارس دخترانه ، پرستاری ازخانم‌ها در بيمارستان‌ها ، پزشک و متخصص برای خانم‌ها (تا بانوان بتوانند در هنگام بيماری به پزشک زن مراجعه نمايند.)
البته کار بايد برای خدا و به نيت خدمت به خلق باشد، ان ‌شاء‌ الله.

5- آيا جراحی زيبايی بينی ايراد دارد ؟ حکم آن، اگر نامحرم ببيند چگونه است؟
پاسخ:
هم خود جراحی بينی خلاف است و ايراد دارد، و هم اگر نامحرم ببيند خيلی گناه دارد. امروزه هم علم ثابت کرده که جراحی بينی، بعدها شخص را دچارمشکل می‌کند. شما زمانی زيبا هستيد، که آن طور باشيد که خداوند دوست دارد، هرکس در زندگی با تقوا جلو رفت، زيبايی هم همراهش هست.

6 -پوشش خانم‌ها در مقابل محارمی‌مانند برادر، عمو، پسر، برادر زاده يا خواهر زاده شان چگونه بايد باشد؟
پاسخ:
پوشش خانم‌ها در مقابل اين محارم، بايد لباس گشاد و پوشيده باشد. مثلاً لباس با آستين خيلی کوتاه نباشد. بلکه آستين لباس تا سر آرنج (يا بلند که بهتر است) و شلوار يا دامن گشاد باشد.
متأسفانه، خيلی از جوان‌ها می‌گويند، سر منبر بگوييد که مادرهای ما جلوی ما لباس پوشيده بپوشند. بهتر است در مقابل محارم، دست‌ها وگردی صورت فقط پيدا باشد.
محارمی‌مانند خواهر زاده يا برادر زاده را وقتی که به سن تشخيص (نه تکليف) می‌رسند، بهتر است نبوسيد.


7- چه کنيم که خدا فرزند صالح به ما عنايت فرمايد؟
پاسخ:
1- مواظب گفتارخود و شوهرتان باشيد. مثلاً در گفتار با وقار، ادب و متانت صحبت کنيد.
2- در رفت و آمدها حواستان باشد که کجا می‌رويد، آيا آنجا به شأن شما می‌آيد؟ حالا اگرجايی هم مجبور شديد برويد، خيلی سريع جمع و جورش کنيد و زود برگرديد، و رنگ از کارهای خلافشان نگيريد.
3- درخوراک حواستان جمع باشد که چه می‌خوريد؟کجا می‌خوريد؟ و چقدر می‌خوريد؟
بعداً که باردارشديد، علاوه براين کارهايی که گفتيم، بعد از نمازهای صبح، ظهر و شب، دست روی پوست شکمتان بگذاريد و هفت بار "بسم الله الرحمن الرحيم لاحولَ و لا قوّةَ الا باللهِ العلیَّ العظيم " را حتماً بخوانيد. و ازخدا و آقا امام زمان(ع) بخواهيد، که بچه ای سالم، صالح و با روزی در راه رضای خودشان به شما عنايت فرمايند. البته اين کارها را با يقين کامل انجام دهيد، اگر با يقين نباشد تاثير ندارد.


8- نظر شما در مورد رانندگی خانم‌ها چيست؟
پاسخ:
نظر من اين است که خانم‌ها تا می‌توانند رانندگی نکنند. اما آنجايی که اين کار صد درصد واجب شد و راه ديگری نبود، می‌توانند رانندگی کنند، ولی بايد حتماً حتماً حجاب کامل کامل را رعايت کنند.

9-آيا می‌توان چادر را به‌ ‌هنگام نماز روی صورت انداخت که نامحرم صورت را نبيند؟
پاسخ:
درمقابل نامحرم اگرصورت پوشيده باشد بهتراست. به شرط آنکه در موقع سجده، چادر يا مقنعه مابين مهر و پيشانی قرارنگيرد.

10- اگر شوهری با زنش در منزل بد رفتاری و بد دهنی کند، آن زن چه بايد بکند؟ در حالي که آن آقا با راه خدا هم مخالف است؟
پاسخ:
1- چلّه بگيرد. روزی صد صلوات برای سلامتی آقا امام زمان(عج) بفرستد و حضرت را قسم بدهد به جان مادرشان، که ازخدا بخواهند اخلاق شوهرش را خوب کند و شرش را به خودش برگرداند.
2- روزی هفت بار ذکر " بسم الله الرحمن الرحيم، اللّهُمَّ لَکَ الحَمد و اِلَيکَ المُشتَکی و اَنتَ المُستَعان" را بخواند. وقتی به قسمت " و اِلَيکَ المُشتَکی و اَنتَ المُستَعان " رسيد، به نيت قلب آن شخص، به نيت قلب و نفس خودش، شيطان و خواسته‌های بيخود بخواند، و خلاصه هرچه که از دست آن می‌خواهد به خدا پناه ببرد را در نظر داشته باشد. (در واقع به اين ترتيب شکايت اينها را به خدا می‌برد و از او ياری می‌خواهد.)
3- روزی هفت بار ذکر " بسم الله الرحمن الرحيم يا اللهُ يا رحمنُ يا رحيم يا مُقَلِّبَ القلوب ثَبِّت قُلوبَنا علی دينِک" را به نيت قلب آن شخص بخواند.
4- دوای تمام دردها، ناراحتی‌ها، غصه‌ها، ناراحتی‌های روانی و... ذکر"بسم الله الرحمن الرحيم لاحَولَ و لا قُوَّةَ الّا با للهِ العَلیّ العَظيم" است. اين کارها را با يقين کامل و توکل برخدا بکند، تا انشاءالله درست شود.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
11- پوشش ما در مقابل کسانی که عقب مانده ذهنی و یا ... هستند چگونه باید باشد؟
پاسخ:
هیچ فرقی با آدم عادی ندارد، هر طوری که جلوی یک انسان عادی پوشش کامل دارید جلوی او هم باید داشته باشید. روزی آقا رسول‌الله(ص) در نزد خانم فاطمه زهرا (س) بودند که مرد نابینایی خدمتشان آمد. خانم از اتاق بیرون رفتند و بعد خود را پوشاندند، و در جواب رسول الله (ص) که از علت این امر سوال کردند فرمودند: اگر او مرا نمی‌‌بیند من که او را می‌بینم، و او بوی مرا استشمام می‌کند.

12- آیا حضور زن در اجتماع یعنی شاغل بودن او اشکالي ندارد؟
پاسخ:
به شرطی که او بتواند در این کارها گناه نکند و شرع را رعایت کند.

13- می‌خواستم بدانم آرايش کردن خانم ها در منزل و يا اصلاح صورت در ماه های محرم و صفر اشکال دارد يا خير؟
پاسخ:
آرايش درمنزل و برای شوهر اشکالی ندارد، اصلاح هم برای شوهر گناه ندارد. ما فقط می‌خواهيم احترام را نگه داريم، ولی اگر اصلاح هم بکنيد گناه نيست .

14- آيا پوشيدن شلوار لی و مقنعه رنگ روشن مثل طوسی، قهوه ای روشن و ... اشکالی دارد؟
پاسخ:
در هر صورتی پوشيدن لباس، شلوار يا مقنعه‌ای که باعث جلب توجه به خانم‌ها می‌شود، اشکال دارد.
اگر شما می‌توانيد موقع پوشيدن شلوار لی مواظب باشيد از زير مانتو و چادرتان پيدا نشود، اشکالی ندارد. اگرنه نپوشيد بهتر است. در مورد پوشيدن مقنعه‌ای به غير از رنگ مشکی، چون بعضی ازخانم ها قسمتی از لبه مقنعه شان بيرون از چادر است، اگر مشکی باشد بهتر است. و اگر مقنعه رنگی است، سعی کنيد از چادرتان بيرون نيايد. در اين صورت ان‌شاءالله حجاب شما درست و خوب است. در هرحال شما بايد ببينيد چه لباس و پوششی به شأن يک دختر و يا خانم مومن و خدايی می‌آيد.

15- اگر زن بخواهد خال از روی صورت خود بردارد (جهت زيبايی در برابر همسر خود) چه حکمی‌دارد؟
پاسخ:
اگر شوهر برای برداشتن خال راضی است، اشکالی ندارد. اگر راضی نيست نبايد اين كار را بکند. ولی اين کار، کارخوبی نيست. ما حق نداريم برای زيبايی، جسممان را اذيت کنيم. ولی اگر شوهر دوست داشت و راضی بود، اشکالی ندارد.

16- دانشگاه رفتن خانم‌ها و گرفتن گواهينامه رانندگی (با توجه به اينكه در سايت اعلام شده اگر صددرصد واجب شد رانندگي کنيد) چه حكمي‌دارد؟
پاسخ:
تمام اينها در صورتی که شرع را رعايت کنيد و در گناه نيفتيد، اشکالی ندارد.

17- وقتی که انسان غسل می‌کند اگر ناخن‌های او بلند باشد بايد آب زير ناخن نيز برود يا خير؟
پاسخ:
هم بايد زير ناخن تميز و بدون چرک باشد و هم حتماً آب زير ناخن برود.

18- به چه دليل جراحی بينی اشکال دارد؟ اسلام که زيبايی را دوست دارد و هم چنين زيبا شدن را، چرا اين گونه زيبا شدن را دوست ندارد؟
پاسخ:
زيبايی آن است که خدا داده، نه آن که برای خودت بسازی. همان قدرکه شما خودت را زير دست نامحرم می‌اندازی تا هر کاری با شما کنند، اين کم نيست. مگر درصورتی که عمل بينی برای شما منفعتی داشته باشد. مثلاً نفستان تنگ و يا مشکلات ديگر باشد.

19- نگاه کردن به عکس های ائمه (ع) يا عکس مردان نامحرم برای زنان چه حکمی‌دارد؟
پاسخ:
عکس ائمه (ع) اشکالی ندارد، اما عکس بعضی از هنرپيشه‌های سينما، اگر برای زن تحريک آميز باشد خلاف است.

20- چه كنم كه با اخلاق بتوانم شوهرم را نصيحت كنم كه در زندگي مسئوليت پذير باشد؟
پاسخ:
مرتب روزی 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرستيد و از ايشان بخواهيد که همسرتان را هدايت فرمايد و مسئوليت‌پذير کند. اول چند روز دعا کنيد و برای قلبش هم دعا کنيد، بعد کم‌کم با اخلاق با او صحبت کنيد و بگوييد سعی کنيم در زندگی هر دوی ما مسئوليت‌پذير باشيم. و بگوييد که 10% من بايد مسئوليت‌پذير باشم و 90% ديگر شما. تمام اين صحبت‌ها با اخلاق و احترام باشد. درضمن خودتان هم در زندگی مسئوليت‌پذير باشيد. ان‌شاءالله که کارساز است.

21- در جايی شنيده بودم فقط زن در يک مورد می‌تواند بدون اجازه شوهر از خانه بيرون بيايد، آن يک مورد چيست؟
پاسخ:
از نظر من در هيچ موردی زن بدون اجازه شوهر بيرون از خانه نبايد برود. در عصر رسول گرامی‌(ص) زن و شوهری با هم عهد می‌بندند که تا اين آقا از سفر برنگشته اين خانم از خانه بيرون نيايد. روزی برای اين زن پيغام می‌آورند که پدر تو مريض شده بيا به ديدنش. زن پيغام به آقا رسول الله (ص) می‌فرستد و ماجرا را می‌گويد. آقا می‌فرمايند: به عهدی که با شوهرت بستی وفادار باش. روز بعد پيغام می‌آورند که پدر تو حالش وخيم و نزديک به مرگ است. باز هم آن زن به رسول الله (ص) پيغام می‌دهد و آقا باز هم می‌فرمايند: به عهد خودت وفادار باش. روز بعد خبر می‌آيد که پدرت فوت شده. آن زن به آقا رسول الله (ص) پيغام می‌دهد يا رسول الله(ص) پدرم فوت شد. باز هم حضرت می‌فرمايند: به عهدت وفادار باش. روز بعد آقا رسول الله (ص) به آن خانم پيغام می‌دهد که خدا به خاطر اينکه به عهد شوهرت وفادار و پايدار بودی پدرت را آمرزيد.

22- آيا با داشتن عذر شرعي برای خانم ها، ذكرهايي را كه براي صبح‌ها شما توصيه مي‌كنيد مي‌توان خواند؟
پاسخ:
بله، تمام ذکرها را می‌توانيد بخوانيد. فقط قرآن کمتر بخوانيد بهتر است.

23- خانمی‌با اصرار از همسرش مي‌خواهد كه خمس مالش را بدهد. ولي همسرش در پرداخت خمس كاهلي مي‌کند. تكليف اين زن در دنيا و آخرت چه مي‌شود؟
پاسخ:
همان خانم روزی 40 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بفرستد و از امام زمان (عج) بخواهد که شوهرش را هدايت كنند و زير بار حرف حساب برود. او ديگر مسئول نيست. هر وقت شوهرش پولی به او بخشيد، خمسش را بدهد و بعد با خيال راحت استفاده کند. مثلاً ده هزار تومان به او بخشيد دو هزار تومانش را خمس بدهد، بعد هشت هزار تومان ديگرش را لباس بخرد.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

24-چه كنم كه در مقابل شوهرم ظاهرم از ديگر زنان زيباتر شود؟

پاسخ:
مطیع خدا باش، راستگو باش، صادق باش، خدا خودش شما را زیبا می کند. چون خود ائمه (ع) می فرمایند: آنکه مهم است سیرت شماست نه صورت شما. از سیرت پاک شما صورتی زیبا درست می شود. سیرت پاک هم آن است که درونمان کینه، کدورت، حسادت، بغض و خصلت های کثیف دیگر نباشد.

 

25-عکس انداختن برای عروسی در حالی که احتمال نمی دهیم عکاس آن عکس ما را پخش کند و به دست نامحرم بیفتد از نظر شما چگونه است؟

پاسخ:
مهم تر از آن مسئله که بخواهند آن را پخش کنند، خودتان هستید. اگر در خودت می بینی عکسی که انداختی تا آخر عمر نمی گذاری نامحرم ببیند و هر وقت صلاح دانستی پاره می کنی و دور می اندازی، این امر را در خودت می بینی؟ این کار را بکن. و گرنه این عکس که می اندازی 6ماه دیگر، یک سال دیگر اقوام و فامیل از آن عکس می خواهند. خدای نخواسته انسان از دنیا می رود و این عکس به دست نامحرم می افتد.

26-چه ذكرهايي در موقع غذا پختن به كار ببريم؟

پاسخ:
بهترین ذکر در غذا "بسم الله الرحمن الرحیم لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم" است. آن را در غذا بخوان، هم غذا سالم و هم غیرمسموم و هم خوشمزه می شود. "انا اعطیناک الکوثر" هم بخوانید، برای برکت غذا.

 

27- آیا این سخن که اگر زنی طبیعی زایمان کند همه گناهانش آمرزیده می شود درست است؟

پاسخ:
بله، اگر اهل نماز باشد سوای پاک شدن گناهانش ثواب های دیگری هم به او می دهند، بابت هر دفعه شیر دادن به بچه، تر و خشک کردن بچه و تمیز کردن بچه. حتی آنهایی که نتوانسته اند طبیعی زایمان کنند هم ثواب می برند. آنهایی که عمدی طبیعی زایمان نمی کنند و می روند به زور از دکتر می خواهند برای اینکه شکمشان را پاره کنند، آنها ثواب ندارند.

 

28- آيا رفتن دختر با حجاب كامل (چادر) به دانشگاه و اينكه سعي كند گناه نكند درست است؟

پاسخ:
همه هدف ها سر همين است كه چه دانشگاه مي رود، چه سر كار مي رود گناه نكند. دستورات شرع را عمل كند. چون فردا خدا از هيچ كس نمي پذيرد که چون كار من اين بود، عيبي نداشت گناه بكنم.

 

 

بازگشت به فهرست موضوعی

9- سوالات مربوط به جوانان

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت

1- برای اينکه جوانان به گناه نيفتند، چه بايد بکنند؟
پاسخ:
صبح‌ها بعد از نماز صبح، تسبيحات خانم فاطمه زهرا ( س) را بگوييد. سپس دوازده بار سوره "قل هو الله احد" و هفت بار"بسم الله الرحمن الرحيم لا حولَ و لا قوَّةَ الا باللهِ العلیِّ العظيم" را ، همه اينها روی هم پنج دقيقه طول می‌کشد. بعد سرتان را روی مهر بگذاريد و بعد از گفتن هفت بار "شکراً لله"، بگوييد : خدايا من را بر نفس و شهوتم مسلط کن. به ميزان نود درصد گفتن اين ذکرها، و ده درصد هم کوشش در گناه نکردن لازم است که ان ‌شاء‌ الله به گناه نيفتيد.

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
2- جواناني كه مي‌خواهند كار پيدا كنند و پول حلال در‌آورند، دنبال چه كارهايي بروند و توصيه شما براي ايشان چيست؟
پاسخ:
ما اخلاقيات را برای اين ياد می‌گيريم که خودمان را تربيت کنيم. بفهميم چه کاری حرام است، چه کاری حلال است. بفهميم که در زندگی مابين حلال و حرام فرق بگذاريم. بفهميم که چه کاری حلال خداست انجام بدهيم، و چه کاری حرام است آن را انجام ندهيم. ببينيم چه کاری عاقبتش ختم به خير و رضای خداو ائمه اطهار(ع) است. در تمام کارها و شغل‌هايی که انتخاب می‌کنيم، به مردم خيانت نکنيم و خدمت به خلق خدا را در راه رضای خودش انجام بدهيم.

3- جواني هستم 20ساله، هر وقت چشمم به پسر يا دختر جواني مي‌افتد شديداً مرا تحت تاثير مي‌گذارند، مي‌خواستم چارۀ مشكلم را از شما بپرسم.
پاسخ:
اين مشکل و گرفتاری است که همه دارند. بايد ِبايد انسان توکل برخدا داشته باشد و کوشش کند. روز يا شبی فرقی نمی‌کند 50 صلوات برای سلامتی آقا امام زمان(عج) بفرستيد و از مولا بخواهيد که شما را بر نفس، شهوت و شيطان مسلط کند.

4- پدرم مي‌خواهد ماهواره بخرد و به اعتراض من توجه نمي‌كند. اگر خريد چه كنم؟
پاسخ:
شما فقط وظيفه داريد که با اخلاق خوب با پدر و مادرتان صحبت کنيد و آنها را نصيحت کنيد و خودت هم خلاف نبينی و نکنی. به خودشان هم با احترام و ادب بگويی که من اگر فردا در راه خلاف قدم بگذارم مقصر شما هستيد. و خيلی در خانه خدا و چهارده معصوم (ع) را بزنيد و از آنها مدد بخواهيد که شما را کمک کنند که در خلاف وارد نشويد.

5-من شب‌هاي جمعه هيئت مي‌آيم، ولي موقعي که بر مي‌گردم خانواده با من بد رفتاري مي‌کنند و مي‌گويند زود بايد بيايي. مي‌خواستم شما مرا راهنمايي کنيد.
پاسخ:
کل جلسه را هم بيا، اما وقتی تمام شد زودتر برو خانه و پدر و مادرت را از خودت راضی کن.

6- اگر کسی با لباس عادی تمرین ورزش کشتی انجام دهد اشکال دارد؟
پاسخ:
نه اشکالی ندارد، کشتی یک ورزش خوب و سنگینی است.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

7- مادري دارم كه از من به دليل طول كشيدن جلسه ناراضي است و با جلسه هیئت موافق نيست. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

پاسخ:
هیئت طول نمی کشد، شما به مادرت بگو که در هفته 168ساعت است، 165ساعتش برای شما و مادرت. اما خودت بدان که باید احکام و درس ها را یاد بگیری، ولو اینکه آنها به هیچ وجه راضی نباشند. در عصر رسول الله (ص) جوانی به اسلام ایمان آورد. مادر او گفت من آن قدر چیزی نمی خورم که تو نروی و از اسلام برگردی و به کلاس نروی. هم رسول الله (ص) فرمودند و هم آیه آمد که آن قدر او نخورد تا بمیرد. شما دینت را داشته باش.

 

8- دانشجویانی که استادشان خانم است باید چگونه سر کلاس حاضر شوند، آیا حضور در این کلاس می تواند بر ما تاثیر منفی بگذارد و از کجا متوجه شویم داریم ضرر می کنیم؟

پاسخ:
شما اگر فقط متوجه دَرست باشی، هیچ گونه ضرر نمی کنی. اما اگر متوجه اندام آن خانم باشی و کارهای آن خانم، خوب خودت متوجه می شوی داری ضرر می کنی. وقتی می خواهی وارد کلاس بشوی چند بار "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم" بگو، سه بار "یا صاحب الزمان ادرکنی" بگو و برو سر کلاس.

 

بازگشت به فهرست موضوعی

9- 1- ازدواج

چاپ شده در شماره 1 گاهنامه راه بصيرت

1- برای اينکه جوانان آسان‌تر موفق به ازدواج شوند، چه بايد بکنند؟
پاسخ:
1- اولين چيزی که لازمه ازدواج است اين است که از خوش سليقگی زياد دست برداريد.
2- خود شما (دختر و پسر) تصميم بگيريد، يعنی پدر يا مادر نگويند که اين قدش اين‌طور است و يا عيب‌های ديگری مثل آن. ( به عبارت ديگر اگر اخلاق و دينش را پسنديديد، روی مسائل ديگر سخت نگيريد.)
3- توکل برخدا کنيد، ان ‌شاء‌ الله موفق می‌شويد.


2- آيا می‌توان با دختری که افراد خانوادة او اکثراً خلافکارند اما خود او مؤمن است، ازدواج کرد؟ البته در صورتی که خانوادة پسر هم مخالف اين امر باشند.
پاسخ:
اول با خود دختر شرط کنيد که روية پدر و مادرش را در زندگی نداشته باشد. بلکه راه و روش خدايی و سنت ائمه اطهار (ع) را انتخاب کند. اگر می‌توانيد آن خانم را در راه خدا درست کرده و خودتان را هم حفظ کنيد و در خلاف نيفتيد، اشکالی ندارد. ولی سعی کنيد رضايت پدر و مادرتان را حتماً بگيريد. چون بعداً در زندگيتان آنقدر عيب و ايراد می‌گيرند، که شما اذيت می‌شويد.

 

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
3- مشكل اصلي من در ازدواج نداشتن امكانات مالي و انتخاب سن مناسب براي ازدواج است. لطفاً مرا در اين زمينه راهنمايي كنيد.
پاسخ:
در ازدواج سال مطرح نیست، مثلاً چند سالت است. در ازدواج آن که مهم است امکان مالی است، که شما بتوانی وقتی ازدواج کردی خرج و مخارج و کرایه خانه را بدهی و میانه کار نمانی و کارتان به اختلاف کشیده نشود. سفت و سخت از امام زمان (عج) بخواه که از خدا بخواهند و از ايشان بخواه كه : جان مادرت خودتان يك زن متدين و با روزي به من عنايت كنيد. ان‌شاء‌الله مشکلتان حل می‌شود.

4- من جواني هستم كه عاشق شده‌ام، دختري كه او را دوست دارم دختر خوب و متديني است، آيا اين حس عاشقي گناه است؟
پاسخ:
نه، فقط به خاطر عاشقی به خلاف نيفتيد. دست به کار خلاف و غير شرعی نزنيد. چون در درجه اول علاقه دو طرف يعنی دختر و پسر می‌باشد و بعد چيزهای ديگر. ان‌شاء‌الله همه بايد ازدواج را برای خدا بکنند، در اين صورت خدا آن زندگی را از عسل شيرين‌تر می‌کند.

5- در موقع ازدواج خانواده ها به ما فشار می‌آورند که در عروسی مطربی و بزن و برقص راه بياندازند، آيا ما بايد از بزن و برقص جلوگيری کنيم، يا اينکه با آنها کاری نداشته باشيم و تقيه کنيم ؟
پاسخ:
1) از اول که می‌خواهيد وارد کار ازدواج شويد، توکل بر خدا داشته باشيد.2) از خدا بخواهيد به وسيله امام زمان(ع)، روز يا شب فرقی نمی‌کند 50 صلوات برای سلامتی امام زمان(ع) بفرستيد و آقا را به مادرشان و به برادرشان امام حسين (ع) قسم بدهيد که اگر پسر هستيد يک زن خوب و اگر دختريد يک شوهر خوب به شما بدهند. و درتمام کارها کمکتان فرمايند.3) اگر زن‌ها داخل قسمت زنانه باشند، هر کاری خواستند بکنند، کاری به کارشان نداشته باشيد. ولی اگر خواستند مطرب و آهنگ باشد و خلاف باشد، با اخلاق و آرامش جلوی کارشان را بگيرند.

4- اگر پسری مجرد بخواهد برای دور ماندن از گناه با زنی که طلاق گرفته است صيغه محرميت بخواند، نياز به رضايت پدر و مادر پسر و آن خانم می‌باشد يا خير؟ و اصلاً اين کار درست است يا خير؟
پاسخ:
اگر آن زن طلاق گرفته ديگر احتياجی به رضايت گرفتن از پدر و مادر نيست. و از لحاظ شرعی هم کارتان اشکالی ندارد.

6- جوان‌هايي كه مي‌خواهند تشكيل خانواده بدهند و در آستانه ازدواج كردن هستند، شما چه توصيه‌اي برايشان مي‌كنيد؟ و چه كار كنند كه در زندگي موفق شوند؟
پاسخ:
بهترين موفقيت در زندگی در مسير قرآن و رسول الله(ص) بودن است. لذا برهمه ما واجب است که قبل از ازدواج از نوار کاست، لوح‌های فشردۀ مذهبی و اين طور هيئت‌ها استفاده کنيم. جوانان کتاب‌های مذهبی مطالعه کنند، تا در راه خدا تربيت شوند. هم خودشان ضرر و زيان نمی‌بينند و هم همسرشان. تمام ضرر و زيان برای کسانی است که روی هواهای نفسانی، مد و زمان ازدواج می‌کنند. از دو سال جلوتر خودشان را در مسير الهی تربيت کنند، تا فرزندان خوبی داشته باشند.

7- نظر و معيار دين اسلام در خصوص مقدار مهريه چيست؟
پاسخ:
در اسلام رسول خدا(ص) می‌فرمايد: بهترين زن کسی است که مهريه‌اش سبک و اخلاقش نيکو باشد. اما اين روزها، به اصطلاح اگر مهريه پول نقد بود بهتر است از 7 ميليون تومان بيشتر نباشد، و اگر سکه بود 100سکه باشد.

8- ازدواج با دختري كه از من بزرگ‌تر باشد چگونه است؟
پاسخ:
اولاً فکر بکن تنها خودت نيستی، خود دختر هم هست. دوم الآن آن دختر چند سال بزرگ‌تر است و تو در آتش عشق گرفتاری. اما دو سه سال ديگر به خودت می‌آيی و می‌گويی چرا با او که چند سال از تو بزرگ تر بوده ازدواج کردی؟ تازه آن روز گرفتاريتان شروع می‌شود و به زندگی خودت لطمه می‌زنی.

9- خانواده‌ام می‌خواهند در جشن عروسي من موسيقي باشد. در حالی که من مي‌خواهم عروسی‌ام عاری از هر‌گونه گناه باشد. لطفاً راهنمايی کنيد که چگونه می‌توانم آنها را راضی کنم؟
پاسخ:
اختيار با شماست، از همين الآن شبی 50 صلوات برای سلامتی امام زمان (عج) بفرستيد و از ايشان بخواهيد وسيله‌ای فراهم سازند که در مجلستان موسيقی نباشد، اين اولين راه. دومين راه اين که می‌توانيد خانمتان را راضی کنيد و با هم به زيارت آقا امام رضا (ع) در مشهد برويد.

10- برای اینکه همسری خوب نصیبمان شود چه کنیم؟
پاسخ:
برای اینکه همسرخوب نصیبتان شود هر وقت یادتان افتاد، به آقا امام زمان (عج) توسل کنید. امام زمان (عج) را شفیع قرار دهید بین خودتان و خدا. به خدا بگویید: به حق این بزرگوار یک همسرخوب، فرزندخوب و زندگی خوب و باایمان به ما بده. از حضرت (عج) بخواهید زنی به شما بدهد که خودش، فرزندتان و همه‌تان از یاوران امام زمان (عج) باشید.

11- ملاک‌های انتخاب همسر کدام است؟
پاسخ:
ملاك قوانین اسلام است. همين که خواستی ازدواج کنی قوانین اسلام را در خودت پیاده کن، و وقتي که خواستی ازدواج کنی زیاد به فکر پول، ثروت، زیبایی و معروفیت نباش. بیشتر به فکر این باش که آن زنی که خواستی با او ازدواج کنی در مسیر خدا و دنیا و آخرت، همراه شما باشد.

12- ازدواج فاميلي از نظر شرعي چگونه است؟
پاسخ:
آقا علی (ع) و آقا رسول الله (ص) فرمودند ازدواج فاميلی کار خطرناکی است. شما يا هر کس ديگری که خواست ازدواج فاميلی بکند، اول آزمايش بدهند و بعد اقدام کنند.

13- آيا پولي را كه براي ازدواج جمع كنيم، خمس به آن تعلق مي‌گيرد؟
پاسخ:
هر پولی که متعلق به شما باشد، سر سال که رسيد يک مرتبه به آن خمس تعلق می‌گيرد. لذا شما نداری که بدهی، سر سالت که شد مبلغ را حساب کن ببين چقدر شده، يادداشت کن هر وقت توانش را پيدا کردی بده، ان‌شاء‌الله.

14- همسر شاغل بهتر است يا خانه دار؟
پاسخ:
صددرصد خانه‌دار بهتر است. درصورتی که در همان مسیر قرآن و سنت و اهل بیت (ع) باشد.

15- يک همسر خوب چه خصوصيات اخلاقي بايد داشته باشد؟
پاسخ:
فرقي نمی‌کند چه آن همسر زن باشد و چه مرد، هر دو باید روش و منششان قرآن و سنت باشد. یعنی هر کدام بخواهند طبق روش قرآن و اهل بیت (ع) عمل نکنند آن زندگی تلخ و ناپایدار است.

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

16- دختری را دوست دارم ولی مادرم مخالف ازدواج است چون کار ندارم، چه کنم؟

پاسخ:
اول چیزی که لازمه ازدواج است کار است. وقتی شما کار نداری نباید دوست داشته باشی. همه دخترها و پسرها که جوان اند دوست دارند، اما مهم آن است که ما اول کار داشته باشیم.

 

بازگشت به فهرست موضوعی


10- سوالات درباره امام زمان (عج)

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- آقا دعا کنید تا بتوانم از مریدان واقعی امام زمان (عج) باشم.
پاسخ:
من همیشه درباره شما روزی چندین بار این دعا را می‌کنم. ولی خود شما باید خواست داشته باشید. یعنی هر روز یا شب فرقی نمی‌کند 40 صلوات برای سلامتی حضرت صاحب (عج) بفرست، از حضرت (عج) بخواهید که: رذیله‌های من را با عافیت از من دور کن و با عافیت من را آن طوری درست کن و بساز که شما دوست دارید. همه این دعاها را هم بگویید "با عافیت" تا همه‌اش با عافیت باشد.

2- من دوست دارم امام زمان (عج) را ببينم ولي اراده ايستادن در برابر شهوت را ندارم. چه كار كنم كه به هدفم برسم؟
پاسخ:
وقتی شما پرهيزگار شدی و دستورات خدا و ائمه (ع) را انجام دادی، به تمام خواسته‌های دينی و مذهبی می‌رسی. تمام امتحان‌های ما هم همين است. لذا روز يا شب فرقی نمی‌کند 40 صلوات برای سلامتی امام زمان(عج) بفرست و خيلی سفت و سخت خدا را به امام زمان (عج) و امام زمان (عج) را به جان مادرش فاطمه (س) قسم بده که من را بر شهوت و شيطان مسلط کن.

3- برای ديدن امام زمان (عج) در خواب يا در بيداری چه بايد کرد؟ آيا بعد از چله گرفتن و پاک شدن از گناه امام (عج) را می‌توان ديد؟
پاسخ:
هيچ وقت عبادات و ذکرهاتان برای حاجت و خواسته نباشد، برای خدا و رضای خدا باشد. نه برای ديدن چه درخواب و چه دربيداری. دعا کنيد و چله بگيريد که خصلت های بدی که شما را از خدا و ائمه (ع) دور می‌کند از شما بيرون برود. دعا کنيد و چله بگيريد که باعث اذيت خدا و ائمه (ع) نباشيد. دعا کنيد که هميشه آبرودار ائمه (ع) باشيد نه آبروريز آنها.

4- از كجا بفهميم خدا و امام زمان (عج) از ما راضي‌اند؟
پاسخ:
ما وظيفه داريم خلاف نکنيم و طبق دستورات جلو برويم، ائمه اطهار (ع) هيچ کدام ظالم نيستند. وقتی ما طبق دستور جلو برويم هم خدا و هم امام زمان (عج) از ما راضی‌اند.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

5- شنیده ام آقا امام زمان (عج) تا 15سال دیگر ظهور می کنند، آیا درست است؟

پاسخ:
هیچ کس هیچ گونه پیش بینی نمی تواند بکند، اگر هم بکند دروغ گفته. ولی هیچ وقت ما امیدوار نیستیم تا 15 سال طول بکشد. امیدواریم خیلی زودتر از این حرف ها باشد.

بازگشت به فهرست موضوعی

 

12- سوالات درباره هیئت

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت
1- اینجانب در شهرستان سکونت دارم. چگونه می‌توانم سی‌دی‌های سخنرانی شما را تهیه کنم؟
پاسخ:
اگر کسی را دارید در این جلسه بیاید، مثلاً اگر دو ماه یک بار، ماهی یک بار آمد سی دی یا نوار این چند وقت را برایتان تهیه کند. یا آنجا می‌توانید پایگاهی درست کنید ما برایتان سی دی و نوار بفرستیم، تا همه استفاده کنند.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

بازگشت به فهرست موضوعی

13- سوالات متفرقه

چاپ شده در شماره 2 گاهنامه راه بصيرت

1- آيا می‌توان از دارو و پمادهای خارجي استفاده كرد؟
پاسخ:
اشکالی ندارد، استفاده‌اش موردی ندارد.

2- چه کتاب‌هایی را جهت مطالعه پیشنهاد می‌کنید؟
پاسخ:
کتاب‌هایی که در سایت معرفی شده و کتاب‌هایی که مذهبی است استفاده کنید.

3- آيا خدا از زندگی در کرات ديگر در قرآن سخنی به ميان آورده؟
پاسخ:
خدا در قرآن نياورده، ولی رسول گرامی‌(ص) که خداوند در قرآن سخنان او را همانند با وحی قرار داده فرموده اند: هفتاد هزار عالم ديگر هست که انسان‌ها در آن زندگی می‌کنند و هيچ کدام از هم خبر ندارند.

 

پايان گاهنامه راه بصيرت 2

4-استاد عزیز چرا ائمه (ع) در زمان خود تفسیری بر قرآن ننوشتند؟

پاسخ:
آنها زنده بودند و تمام توضیحات را می دادند. در عین حال هم خودشان و هم اطرافیانشان زبان مادریشان عربی بود، می فهمیدند. این تفسیرها برای ماست که زبان مادریمان فارسی است. در عین حال آنها زنده بودند و در هر امری که کسی نمی فهمید توضیح می دادند.

 

5- نظر شما در رابطه با آب درمانی چیست ؟

پاسخ:
هر چیزی که زیر نظر دکتر باشد و دکتر متخصص تشخیص بدهد اشکالی ندارد.

 


 

والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

 

امتیاز :  ۴.۵۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    5.7.14.0
    V5.7.14.0